+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Ramazân-ı şerîfte bilerek orucu bozmanın cezâsı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ramazân-ı şerîfte bilerek orucu bozmanın cezâsı

  Ramazân-ı şerîfte bilerek orucu bozmanın cezâsına ne denir  Ramazân-ı şerîfte bilerek orucu bozmanın cezâsı.
  Oruç keffâreti cezâsı, mübârek Ramazân ayının hürmet ve nâmus perdesini yırtmanın karşılığıdır. (Seyyid Abdülhakîm Arvâsî)
  Oruç keffâreti olan, bir köle âzâd eder. Köle âzâd edemeyen ard arda altmış gün oruç tutar. Keffâret orucu, hastalık, yolculuk gibi bir özürle veya bayram günlerine rastlamak sebebiyle bozulursa veya Ramazâna rastlarsa yeniden altmış gün tutmak lâzım olur. Kadın hayız ve nifas sebebiyle bozunca yeniden başlamaz. Temizlenince geri kalan günleri tutarak altmışa tamamlar. (İbn-i Âbidîn, Tahtâvî, Mehmed Zihnî)
  Devamlı hasta veya çok yaşlı olup, oruç keffâretini tutamayan kimse altmış fakiri, bir gün sabah-akşam olmak üzere iki defâ, yâhut bir fakiri, sabah-akşam olmak üzere altmış gün doyurur. (Tahtâvî, Mehmed Zihnî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Ramazan-ı Şerif ayında kasten yani bilerek Orucu bozmak çok büyük bir davranıştır.bu davranış bir müslümana yakışmaz.ancak bu hata karşısında keffaret ödeyerek yapılabilir.bu keffaret eğer varlıklı bir insansa yani durumu iyise bir köle azad etmesi gerekir.durumu yoksa Ramazan Ayından sonra ard arda 60 gün Oruç tutması gerekir.
+ Yorum Gönder