+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Her müslümanın öncelikle bilmesi ve yapması lâzım olan îmân ve ibâdet bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Her müslümanın öncelikle bilmesi ve yapması lâzım olan îmân ve ibâdet bilgiler

  OTUZ ÜÇ FARZ

  Her müslümanın öncelikle bilmesi ve yapması lâzım olan îmân ve ibâdet bilgileri.
  Otuz üç farz meşhûr olup şunlardır:
  Îmânın şartı altı. İslâm'ın şartı beş. Namazın farzı on iki. Abdestin farzı dört. Guslün (boy abdestinin) farzı üç. Teyemmümün farzı üç. (Teyemmümün farzına iki diyenler de vardır. Böylece hepsi otuz iki farz olur). (Kutbüddîn İznikî)
  İslâm nikâhını yaptıracak olan dâmât ve gelin, otuz üç farzı bilmeli ve bunlara inanmalıdırlar. Eğer bilmiyorlarsa nikâh kıyacak kimse, Besmele, hamd ve salevât (Peygamber efendimize duâ) okuduktan sonra, bu otuz üç farzdan; îmânın ve İslâmın şartlar ını münâsib bir yolla dâmât ve geline öğretmelidir. (S. Abdülhakîm Arvâsî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  her Müslüman kendine ayırılan zamanı bilemez ancak bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmek bizim elimizdedir.Her müslüman yaptığı amelle muamele görür.bir müslüman doğup ölünceye kadar iman ve ibadet halinde olur.İslamı kabul etmiş olan insanlar toplam 33 farzı yerine getirmekle yüümlüdür.bu farzlar ya namazda,oruç,zekat,hac ve daha birçok ibadette farzlar kılınmıştır.
+ Yorum Gönder