+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Özr Sâhibi Ne Demek, Özr Sâhibi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Özr Sâhibi Ne Demek, Özr Sâhibi Hakkında Bilgi


  Özr Sâhibi nin manası nedir

  Bir namaz vakti içinde yâni namaz vaktinin başından sonuna kadar, abdest alıp yalnız farzı kılacak kadar bir zaman, abdestli kalamayan yâni idrâr ve başka akıntılar gibi abdesti bozan şeylerden biri kendisinde devamlı mevcûd olup durduramayan kimse. İstihâzalı olan.
  Özür sâhibinin özrü, sonraki her namaz vaktinde bir kere biraz çıkınca özrü devâm ediyor sayılır. Bir farz namazın vaktinde hiç gelmezse yâni bir namaz vakti başından sonuna kadar özürsüz geçerse, o kimse özür sâhibi olmaktan kurtulur. (Halebî)
  Özür sâhibi her namaz vakti için ayrı abdest alır. Abdestini bozan başka bir şey olmadıkça bu abdest ile o vakit içinde dilediği kadar namaz kılar. (İbn-i Âbidîn)
  İmâm olabilmenin şartlarından biri de özür sâhibi olmamaktır. Özürlü olan özürlü olmayanlara imâm olamaz. Özürleri birbirine benzeyenler birbirlerine ve bir özürlü olan iki özürlü olana imâm olabilir. Mâlikî ve Şâfiî mezhebinde özürlü olan, özürsüz o lana imâm olabilir. (Şernblâlî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Özr sahibi olan insanlar namaz vaktinin başından sonuna kadar abdest alıp yalnız farzı kılabilecek kadar bir zaman abdestli kalır veya abdestini namaz sırasında bozarsa istihazalı olur yani namazını devam duruma düşer.
+ Yorum Gönder