+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve İşletim Sistemleri Forumunda Mac OS X 10.4 Yükleme seçenekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir uyalırt
  Devamlı Üye

  Mac OS X 10.4 Yükleme seçenekleri

  Mac OS X 104 Yükleme seçenekleri Nelerdir?


  Mac OS X 104 Tiger'ı yüklemeye hazır olduğu zaman, Tiger Install diskiyle işe başlarken kullanabileceğiniz bir çok yükleme seçeneği olduğunu farkedebilirsiniz. Tiger'ı özel olarak yüklemeyi istemiyorsanız basit bir şekilde kolay yüklemeyi kullanarak yazılımı yükleyin.


  Yükleme seçeneklerini görmek isterseniz bir yükleme yeri seçerken görünen Seçenekler düğmesini tıklayın. Bir sorgu sayfası görünür ve size aşağıda listelenen bir çok yükleme seçeneğini sunar. Burada her bir yükleme türünün neler sağladığını bulabilirsiniz.


  Mac OS X'e Yükseltme, Mac OS X'i Yükleme
  Yükleyici, yükleme için hangi disk bölümünü seçtiğinize bağlı olarak size yukarıdaki seçeneklerden birini sunar. Eğer seçilen disk bölümünde Mac OS X'in önceki sürümlerinden biri varsa "Mac OS X'e Güncelleştir" seçeneği görünür. Disk bölümünde, Mac OS X'in hiç bir sürümü yüklü değilse "Mac OS X'i Yükle" seçeneği görünür.


  Mac OS X'e Yükseltme Hakkında
  Mac OS X'e yükseltme, Mac OS X' olmayan bir disk bölümüne yüklemekten biraz daha fazla zaman alır. Fakat bu, Tiger'ı yüklemenin zorluğu en az olan yöntemdir. Güncelleştirme sırasında var olan ayarlarınızda ve uygulamalarınızın çoğuna dokunulmaz. Diğer bir deyişle, güncelleştirme sonrasında bir çok ayarlama yapmak zorunda kalmazsınız.


  Mac OS X'in şu anda yüklü sürümüyle ilgili sorunlarınız varsa güncelleştirmek bunları çözemez. Bunun yerine "Arşivle ve Yükle" (Archive and Install) yükleme seçeneğini kullanarak daha fazla yarar sağlayabilirsiniz (aşağıda, "Arşivle ve Yükle"ye bakın).


  Mac OS X 10.4'ü, zaten aynı sürümü içeren disk bölümüne yeniden yüklüyorsanız ilk seçenek olarak Mac OS X'e Yükselt'i (Upgrade to Mac OS X) görürsünüz.  Mac OS X'i Yükleme Hakkında
  Mac OS X'i Yükle (Install Mac OS X), yükleyicisi Mac OS X'in zaten yüklü olmadığı bir hedef bulduğunda görünür. Mac OS X'in parçaları kayıpsa Mac OS X'e Yükselt'in yerine bu seçenek vardır.
  Eğer seçilen disk bölümü güncelleştirilemiyorsa ya da yazılım, olduğu gibi yüklenemiyorsa bu seçenek soluklaşacaktır (geçerli değildir). Örneğin, bir Mac OS X Server 10.3 disk bölümüne Mac OS X 10.4 istemciyi güncelleştirmeyi veya yüklemeyi seçemezsiniz.


  Not: Mac OS X 10.4'ü, Install diskinizden daha yeni bir sürüme güncelleştirdiyseniz bu seçeneği kullanamazsınız. Fakat aşağıda açıklanan diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.


  Arşivle ve Yükle (Archive and Install)


  Bu tür yükleme, var olan Sistem dosyalarını, Önceki Sistem (Previous System) adlı bir klasöre taşır, sonra da Mac OS X'in yeni bir kopyasını yükler. Önceki Sistem klasörünü kullanarak bilgisayarınızı başlatamazsınız.


  Arşivle ve Yükle yüklemeleri, var olan diskin en büyük miktarını gerektirir. Çünkü, hem varolan Sistem hem de yüklediğiniz yeni Sistem için yere gereksiniminiz vardır. Önemli dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz ve varolan bir sorunu çözmeye çalışıyorsanız bu iyi bir seçimdir.


  Önemli: Bu seçenek, Apple tarafından yüklenmiş olmayan (üçüncü parti) öğeleri, konumlarına bağlı olarak taşınmış olabilirlerse de dokunulmamış bırakır. Genellikle üçüncü parti yazılımların doğru çalışıyor olduğundan emin olmak için bunları, bir Arşivle ve Yükle yüklemesinden sonra yeniden yüklemek en iyisidir.


  Kullanıcıları ve Ağ Ayarlarını Koru seçeneği (saptanmış olarak seçilidir), var olan kullanıcı hesaplarını, onların Ana klasörlerini ve ağ ayarlarınızı, yüklemeden sonra yeni sistemin içine aktarır. Bunun seçimini kaldırırsanız önemli verilerinizin, ağ ayarlarınızın ve kullanıcı Ana klasörlerinin geçerli bir yedeğine sahip olmanız gerekir. Mac OS X Ayarlama Yardımcısı, bu tür bir yüklemeden sonra görünmez.


  "Önceki Sistem klasörü ile ne yapacağım?" diyebilirsiniz. Bu, gereksiniminiz olan öğeler içerebilir. Bunu saptamak için uygulamalarınızı ayarlamayı, yüklemeyi ve güncelleştirmeyi bitirdikten sonra, Önceki Sistem'i yeni Sistem'le karşılaştırın. Önceki Sistem klasöründe yeni Sistem klasörü'nde olmayan şeyler varsa onları kopyalamanız yeterlidir. Bu öğelerin ne olduğundan emin değilseniz (ve onlara gerek duymuyorsanız) onları, Önceki Sistem klasöürnde bırakın. gereksiniminiz olan her şeyi Önceki Sistem klasöründen aldığınız konusunda içiniz rahat olunca bu klasörü silebilirsiniz (ya da disk alanınız yeterliyse bırakabilirsiniz).


  Sil ve Yükle (Erase and Install)


  Bu seçenek, hedef disk bölümünü tamamen silip Mac OS X'in yeni bir kopyasını yükler. Bu tür yüklemeyi kullanmadan önce her zaman hedef disk bölümündeki önemli dosyaları yedeklemelisiniz.


  Bu, Mac OS X'i yüklemenin en hızlı yöntemidir ancak bilgisayarınızı yükleme sonrasında ayarlamak biraz zaman alabilir. Bilgisayarınızın tüm ayarlarını yapmak, üçüncü parti ve iLife uygulamalarınızı yüklemek ve kişisel dosyalarınızı aldığınız yedeklemeden yeniden yüklemek zorunda kalırsınız.


  Neden bu seçenek kullanılmalı?


  Bilgisayarınızın zaten yedeklediyseniz, varolan bir sorunu çözmeye çalışıyorsanız ve Arşivle ve Yükle seçeneği yardımcı olmadıysa, bu iyi bir yükleme biçimi olabilir.
  Bu seçenek, yükleme tamamlandığında en az yeri kaplar.
  Bu, bilgisayardaki bilgilere artık gerek duymadığınızda ve kolayca ondan ondan öğeleri aktarabileceğiniz ("geçirebileceğiniz") başka bir bilgisayarınız varsa iyi bir seçenektir.


  Disk bölümü biçim seçenekleri
  Bu seçeneği seçtikten sonra iki tür disk bölümü biçimi arasından bir seçim yapabilirsiniz:


  Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü). Bu, saptanmış seçimdir ve kullanmamak için belirli bir nedeniniz yoksa kullanılmalıdır.
  UNIX Dosya Sistemi (UFS). Yalnızca, özellikle gereksiniminiz olduğu durumlarda bunu seçin.
  Sil ve Yükle (Erase and Install) bölüntü konfigürasyonlarını değiştirir mi?
  Hayır, mevcut ayarları kullanır. Ayrıca, ileri düzey RAID ayarlarını da yapmaz ya da güvenli bir silme de gerçekleştirmez. Bunlardan herhangi birini yapmak istiyorsanız yüklemeden önce Disk İzlencesi'ni kullanın; Install diskinden işleme başladığınızda Disk İzlencesi'ne erişebilirsiniz.
 2. Acil

  Mac OS X 10.4 Yükleme seçenekleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder