+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve İşletim Sistemleri Forumunda Bir komutla Birden Fazla Bilgisayarı Çalıştırmak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bir komutla Birden Fazla Bilgisayarı Çalıştırmak

  Birden Fazla Bilgisayarı Çalıştırmak İçin Gerekenler

  Bilgi; Birden fazla bilgisayarı uzaktan tek bir komutla başlatabilmek için “Wake up on LAN” (WOL) fonksiyonu kullanılır. Yalnız bu fonksiyonun kullanılabilmesi için bilgisayarın aşağıdaki şartları sağlaması şarttır.

  1.ATX Kasa ve ATX ağ parçası

  2.WOL fonksiyonunu iki yönlü olarak destekleyen bir anakart

  3.Ayrıca kullanılan ağ kartında da

  WOL bağlantı noktasının bulunması gereklidir ki genelde eski kartlarda yoktur. İlk olarak anakartınızın WOL desteği olup olmadığını öğrenmeli eğer varsa WOL bağlantı kablosu edinmelisiniz. Üç kutuplu olan bu kablo genellikle WOL desteği olan ağ kartları ile beraber geliyor. WOL kablosunu kullanarak ağ kartı ve ana kartı birbirine bağlayın. Daha sonra BIOS’dan bu fonksiyonu aktif hale getirmek zorundasınız. Bir bilgisayarı WOL fonksiyonunu kullanarak uzaktan çalıştırabilmek için sadece TCP/IP protokolü yeterlidir. Aslında bu fonksiyon basit bir DOS komutudur. MS-DOS komut satırına “PING” komutunu ve bir boşluk bıraktıktan sonra da çalıştırmak istediğiniz bilgisayarın TCP/IP adresini yazmalısınız. Bir bilgisayarın IP adresini, o bilgisayar üzerinde WINIPCFG (Başlat/Çalıştır/winipcfg/Tamam) komutunu kullanarak öğrenebilirsiniz. Birden fazla bilgisayarı tek komutla çalıştırabilmek için özel bir bat dosyası da hazırlayabilirsiniz.
 2. ismail
  Devamlı Üye

  Eğer aynı anda bir kaç bilgisayarı çalıştıracaksanız zamandan tasarruf sağlayan bir şey ama bir kaç bilgisayara neden aynı anda aynı komutu versin biri yani aynı komutu verecekseniz zaten hepsinde aynı işlemi yapmak bana mantıklı gelmiyor ama eğer onları çalıştırma ya da kapatma komutunu kastediyorsanız saygı duyuyorum düşünceye
+ Yorum Gönder