+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Mesleki eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Mesleki eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri
  Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri Hakkında Bilgi

  SHÇEK Genel Müdürlüğü özürlülere yönelik mesleki eğitim ve rehabilitasyon hizmetler kapsamında iş atölyeleri oluşturulmuştur.

  İş Atölyesi: Özürlülere belli iş dallarında temel bilgi ve beceri kazandırıp, bir iş edinebilmelerine ve bağımsız yaşayabilmelerine yardımcı olan atölyeyi ifade eder.
  İş Becerisi Kazandırma: İş atölyelerinde yeteneklerini geliştirici ve beceri sahibi olmalarına yardımcı olacak faaliyetlerin öğretilmesidir

  Yatılı ve gündüzlü hizmet verilen rehabilitasyon merkezlerinde özellikle yetişkin özürlülerin mesleki rehabilitasyonu amacıyla iş atölyeleri oluşturulmuştur. İş atölyelerinde ahşap işletmeciliği, oyuncak imalatı, galoş yapımı, santral operatörlüğü, çiçekçilik vb. iş kollarında çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle görme özürlüler rehabilitasyon merkezlerinde, spastik çocuklar rehabilitasyon merkezlerindeki iş atölyeleri gelişmiş durumdadır. İstanbul Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim, Rehabilitasyon ve Üretim Merkezi bu konuda örnek teşkil etmektedir. Ankara Saray Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde de mesleki rehabilitasyona yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmalar kapsamında galoş, makrome, anahtarcılık, mum imalatı, kumaş boyama, oyuncak yapımı, tahta-oyma işleri, santral operatörlüğü, çiçekçilik, dokuma, bilgisayar vb mesleki eğitim programları uygulanmaktadır. Ankara Kızılay Merkezinde hizmete açılan “Café Down” bünyesinde 13 zihin engelli 1ortopedik engelli bireyimiz istihdam edilmiştir. Bu özürlüler ücret karşılığı çalışmakta olup sosyal güvenceye kavuşturulmuştur. Halka açık olan ve merkezi bir yerde bulunan bu café aracılığıyla özürlülerin mesleki rehabilitasyonu ve sosyal hayata uyumu çalışmaları birlikte sağlanmaktadır.

  Saray ve Emirgan Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezlerinde dönemler halinde görme engellilere; daktilo, paketleme, masörlük, bilgisayar, santral operatörlüğü, telsiz kullanımı, trikotoj, çorapçılık, anahtar yapımı alanlarında mesleki eğitim verilmektedir. Ayrıca Eskişehir Tarımsal Rehabilitasyon Merkezi’nde 20 yaşın üzerindeki engelli bireylere kültür mantarı, süt ve süt ürünlerinin değerlendirilmesi, tavuk ve yumurta üretimi ve sera çiçekçiliği alanlarında meslek eğitim verilmektedir.

  Bugüne kadar rehabilitasyon merkezlerinden yararlanan özürlülerin, temel yaşam becerilerini kazanmalarına ve psiko-sosyal gelişimlerine yönelik çalışmaların başarıyla tamamlanması sonucunda topluma kaynaştırılması ve üretime kazandırılması yönündü önemli adınlar atılmıştır. Yatılı Merkezlerimizin hemen hepsinde mesleki ve tarımsal rehabilitasyon çalışmaları yapılmakta olup bağımsız yaşam üniteleri kurulmuştur. 2. Fatma
  Administrator

  Herhangi bir mesleği olmayan, mesleğinde yetersiz olan veya meslek değiştirmek isteyen özürlülerin emek piyasasında ihtiyaç duyulan ve özür grubuna uygun meslekte yetiştirilerek meslek sahibi olurlar. Böylece kimseye muhtaç kalmadan ekonomik özgürlüklerini ellerinde bulundururlar. Mesleki ve teknik eğitim alanında yüksek öğrenim görmüş veya ustalık yeterliliğini kazanmış kişiler tarafından eğitim verilir.
+ Yorum Gönder