+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda İslamda Kadın-Avret Mahallindeki Kılların Temizliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İslamda Kadın-Avret Mahallindeki Kılların Temizliği
  İslamda Kadın-Avret Mahallindeki Kılların Temizliği Hakkında Bilgi


  Kadınların avret mahallerini herhangi bir şekilde temizlemesinde mahzur yoktur. Mühim olan temizliğin yapılmasıdır.

  Avret mahallinin temizliğinin yaşla ilgisi yoktur, bahse geçen yerdeki kıllar uzamaya devam ettikçe temizlemek mükellifiyetide tekrarlanır.

  Avret mahallinin tıraşında, sadece ön tarafın temizliği kafidir.

  Kılların temizliği bir ay içinde tekrarlanmalıdır.

  Ayrıca halk arasında konuşulan kıl uzunluğunun arpa boyu kadar olması durumunda namaz caiz olmaz, yok küçük parmağı bir defa dolarsa kafir olunur şeklindeki inanışlar dinimizde bulunmayan, uydurma laflardır, ihmal edilen temizliğin vebalinden dağa ağır bir durumdur.

  Temizlik imandandır. Bu temizliğin yapılmasındaki hikmet sıhhat yönündendir. Temizlenmediği zaman, mesamatın tıkanması ile vücudun her ifrazatı zorlaşır. Bu da onun sağlığına zarar verir. Kirlerle karışan terlerin meydana getireceği koku da caba Bu temizliğin kırk günü geçemesi mekruhtur (yapılmaması istenen, günah olmayan ancak adet haline getirilirse günah olan şeyler).

  Cuma günü traş olmak müstehabdır (İşlenmesinde sevap olan, terkinde günah olmayan ibadetler)

  Kaynak: Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar, Mehmed Emre, Eskişehir, Balıkersir-Bilecik Eski Müftüsü 2. Fatma
  Administrator

  Avret mahalli ve koltuk altı temizliği en az yedi gün içinde, en çok ise 40 gün içinde yapılmalıdır. Kırk günü geçmemelidir. Temizlik imandandır sözünü hatırlayıp vücut temizliğiniihmal etmemeliyiz. Ayrıca günümüzde epilasyonun bir çok seçeneği bılınmaktadır.
+ Yorum Gönder


islamda kıl temizliği,  islamda tüy temizliği,  kadın temizliği,  islamda tuy temizligi,  kadin temizligi ,  islam da kadinnin vucut temizliği