+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Yemekte uyulması gereken görgü kuralları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yemekte uyulması gereken görgü kuralları
  Yemekte Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir?

  Yemekte iken konuşulmaması gerekiyor bunun dışında peygamber efendimizin(sav) sünnetlerinden olan ayak diz kısmı bükük şeklinde oturulması gerekmektedir.

  Bıçak kullanmak gerekince, Çatal sol elle tutulur. Bu durumda bıçak sağ elle tutulur ve işaret parmağı bıçağın keskin olmayan tarafına bastırılarak “kesme” işlemi yapılır.
  Melekler Mekanı - Yemekte uyulması gereken görgü kuralları Bıçak kullanıldıktan sonra masaya bırakılmaz. Tabağın üst yarısına, kendinize doğru yanlamasına ve keskin tarafı içe gelecek şekilde konur.
  Çatal da kullanıldıktan sonra masaya bırakılmaz. Bıçağa paralel şekilde soluna ve sapı sağda, ağzı yukarı doğru konur.
  Çorba kasığı, Çorba tabağının sağına konur.
  Kaşık da bıçak gibi kullanılır. Salata ve Çerez çatalı, yemek çatalından daha kısadır. Yemekle birlikte salata da verilecekse, salata çatalı yemek tabağının soluna, yemek çatalının iç tarafına konur.
  Balık Çatalı ise daha kısa ve düzdür. Kasığın sağına konur.
  Tatlı kaşığı, tatlı tabağının içine konur.
  Servis Çatal ve kasıkları, servis yapılacak yemeklerin tabaklarına konur. Kişi rahatça alabilmelidir.
  Ancak; konukların önüne 3′den fazla Çatal, kaşık ve bıçak koymamaya dikkat edilmelidir. Gerekirse yemek esnasında bu servisler kaldırılır ve gerekli olanlar düzenlenir.
  Peçeteler resmi olmayan yemeklerde çatalların soluna, resmi yemeklerde ise servis tabağının içine konur. Ancak; bahsettiğimiz gibi eğer dekoratif bir peçetelik söz konusuysa tabağın sol tarafına veya önüne gelecek şekilde yerleştirilebilir.
  Peçete, sağ üst kösesinden tutularak açılır. Dizlerin üzerine yerleştirilir. İşi bittikten sonra yemek tabağının sağına katlanarak konur. Buruşturarak koymamaya özen gösterilmelidir. Kağıt peçete kullanılmışsa “top” yapılıp tabağa konmaz. özel davetlerde her ne kadar kullanılmıyorsa da kumaş peçeteleri aratmayacak güzellikte kağıt peçeteler eğer sofraya uyum sağlıyorsa kullanılabilir.
  Davet bitiminde ev sahibine teşekkür etmek unutulmamalıdır. Hatta bir gün sonrasında tekrar telefon edilmeli ve bu nazik davet ve güzel yemek için bir kez daha iltifat edilmelidir. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Yemekte uyulması gereken kurallar herkeste aynı değildir kültür farklılıkları olduğu için değişmektedir onun için en uygun olanı peygamber efendimizin sünnetlerini yani yemekteki davranışları göz önüne almaktır.
+ Yorum Gönder