+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Söz ve nişan hazırlıkları nasıl olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Söz ve nişan hazırlıkları nasıl olur
  Söz ve Nişan Hazırlıkları Nasıl Yapılmaktadır?

  Evliliğe adım adım: Söz ve nişan hazırlıkları;

  Hayatınızın en önemli kararının ilk adımını atıyorsunuz. Bir anda kendinizi tatlı ve heyecanlı bir koşuşturmanın içinde bulacaksınız. Bu koşuşturma içinde eğer iyi bir plan yapabilirseniz, bu zorlukları rahatlıkla atlatabilirsiniz.

  Her şey, öncelikle ‘kız istemek’ ile başlar Genel olarak kız isteme merasimi kız tarafının evinde yapılır. Ailenin erkek tarafından büyüğü veya ailenin değer verdiği kişi, kızı ailesinden ”Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle ister.” Hemen ardından söz kahveleri ikram edilir. Genç çifte yüzükler takılırken, geleneksel bir konuşma yapılıp kurdele kesilir Hatta bekarlara kurdeleden birer parça kesilerek verilir. Kurdele ne kadar kısa ise evlenme o kadar yakın zamanda gerçekleşir diye de bir rivayet vardır

  Bu tip merasimlerde bir takım tecrübesizliklerden kaynaklanan yanlış anlamalar ve alınganlıklar olabilir. Mümkün mertebe olayları alttan alarak, sakince çözümlenmesini sağlamalısınız. Unutmayın ki düşüncesizce yapılan davranışlar ömür boyu süren kırgınlıklar ve küskünlükler yaratır

  Söz gecesi kıyafetinde aşırıya kaçmayın. Gelin adaylarının sade bir etek-gömlek veya elbise, sade makyajla tamamlanmış bir saç modeli; damat adaylarının ise şık bir takım elbise, uyumlu bir kravat seçmesi uyfun düşer Unutmayın hiç bir anne-baba böyle bir gecede moda dergisinden fırlamış gibi görünen bir gelin ve damat adayı ile karşılaşmak istemez.

  İlk puan her zaman kahveden gelir!

  Kızlar! Bir hafta öncesinden köpüklü kahve provasına başlamanızı öneriyoruz. Cezveye kişi sayısı kadar kahve fincanı su doldurun. İçine yaptığınız kişi adedinden 1-2 çay kaşığı fazladan kahve ekleyin. Eğer az şekerli isteniyorsa kişi başına çeyrek çay kaşığı, orta şekerli isteniyorsa kişi başına yarım çay kaşığı, şekerli isteniyorsa kişi başına bir çay kaşığı şeker koyun. Cezveyi normal ateşe koyarak köpürene kadar aralıklarla karıştırın. Kaynama sırasında asla karıştırmayın. Köpürdükten sonra fincanlara yarısını koyun ve kısık ateşte tekrar köpürtün. Bu arada o gece için taze kahve almayı da unutmayın.

  Kız evine giderken erkek tarafının kesinlikle unutmaması gerekenlerden birisi de söz çiçeğidir. Çiçeksiz kız istenmez Genel olarak kırmızı gül buketi yaptırılır. Gül adedinin tek sayı olmasına da dikkat edin. Ama tabii ki müstakbel eşinizin hoşuna giden başka bir çiçeği de tercih edebilirsiniz. Size bir ipucu; bayanlar genelde orkide, zambak ve lilyuma bayılırlar. Bu arada her çiçek bambaşka duygular ifade eder. Mesela yanlışlıkla Açelya alayım demeyin. İşte bazı çiçeklerin ne anlattıkları:

  Açelya: Gerçek şu ki her şey bitti! Seni artık sevmiyorum

  Çan çiçeği: Aşkımıza sadakatle bağlıyım!

  Çingülü: Zarif ve çok güzelsin!

  Gardenya: Beni unutma; gerçek aşkımsın!

  Gül: Sevgi

  Pembe gül: Arkadaşımsın

  Kırmızı ve beyaz gül: Birliktelik isteği

  Kırmızı gül goncası: Genç ve güzelsin

  Hanımeli: Sana olan bağlılığım sonsuza dek sürecek

  Karanfil: Kişinin kendisine olan öz saygısını ve güzelliği ifade eder

  Koyu kırmızı karanfil: Kalbimi kırdın

  Pembe karanfil: Seni unutmayacağım

  Lale: Aşkı ifade eder

  Kırmızı lale: Aşkımı itiraf etmek istiyorum

  Mor leylak: Sana ilk görüşte aşık oldum

  Mor Menekşe: Düşüncelerimi zaptettin

  Orkide: Aşkım, sen çok güzelsin

  Papatya: Temiz bir kalbin simgesi


  Çikolatayı da unutmayın!

  Çiçekten sonra söz merasiminin bir diğer unsuru da çikolatadır.. Söz çikolatası genel olarak şık bir gümüş tepsi, gondol, kristal veya porselen derin bir tabağa yerleştirilir. Çikolatanın taze olmasına ve şık bir şekilde paketlenmesine özen gösterin. Böyle detaylar önemsenir!

  Çikolata, eve girerken gelinin annesine, çiçek ise müstakbel eşe verilir.

  Sıra nişana gelince

  Ve işte düğününüze yalnızca bir adım kaldı. Nişanlanıyorsunuz Birbirinizin bir takım huylarını yeniden keşfedebileceğiniz bir dönemdesiniz. Nişanlılık devresi, hazırlıklar artık hızlandığından dolayı ufak tefek streslerin yaşanabileceği bir dönemdir. Ama siz siz olun asla yerli yersiz olaylarda müstakbel eşinizin kalbini kırmayın. Şu andan itibaren her anınızın, koşuşturmanızın ve hatta stresin bile keyfini çıkarın.

  Nişan yerini seçerken

  Bazı aileler nişan yeri olarak ev ortamını tercih ederken, kimileri seçimini sosyal mekanlardan yana yapar. Ev tercih edilirse, tören kızın evinde gerçekleşir. Nişan töreninde aile yakınları karşılıklı olarak ilk kez tanışacağından mekanın sıcak bir ortam olması daha iyi olur.

  Nişan yüzüğü

  Alyanslar iki insanın hayatları boyunca en uzun kullandıkları takılardır. Hayatınız boyunca en şık ve anlamlı aksesuarlarınız olacakları ve her bakışta o güzel gününüzü hatırlatacakları için alyanslarınızı içinize sinerek alın.

  Geleneklerimize göre yüzükler damadın geline, gelinin damada hediyesi şeklinde karşılıklı olarak alınır. Karar verme aşamasında kafanızın karışacağı şüphesizdir.

  Kuyumcuların sundukları alternatifler o kadar zengin ve çeşitlidir ki birbirinden güzel alyanslar arasından seçim yapmanız hayli zor olacaktır. Asil ve zarif bir tek taş mı, yoksa modern tasarımlı beyaz altın bir alyans mı? Seçim sizin Tercihinizi ne yönde yaparsanız yapın, hayatınız boyunca vazgeçilmez bir takınız olacakları için, her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz, giyim tarzınıza uyan bir seçim yapmanızı öneriyoruz.

  Kuyumcuya birbirinizin yüzükleri içerisine isimlerinizi ve nişan tarihinizi yazdırmayı unutmayınız.

  Nişan elbisesi

  İşte muhteşem gözükmeniz gereken bir gece daha Gelin hanım, düğün gecenizde beyazlar içinde olacağınıza göre, nişan gecenizde iddialı ve canlı renkleri kullanabilir Sakın siyah bir tuvaleti tercih etmeyin. Unutmayın matem değil, nişan geceniz bu gece

  Nişanınız evde yapılacaksa tabii ki sade ve şık bir elbiseyi tercih etmelisiniz. Damat beyin de şık bir takım elbise giymesi gerekir.

  Yıllardır bozulmayan gelenek

  Nişanlanacak olan çiftlerin karşılıklı olarak nişan bohçası hazırlamaları çoğu yörelerimizde adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı diğer tarafa süslenmiş birer bohça gönderir. Nişan bohçalarının içinde bulunması gerekenler ve veriliş şekli yöreden yöreye farklılık gösterebilir.

  Erkek tarafının hazırladığı bohçada, gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik bulunur. Kız tarafının hazırladığı bohçada ise pijama, ropdöşambr, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm yer alır. Tüm bunlara ilaveten kayınvalide ve kayınpederlere de hediyeler gönderilir.

  Bu güzel anı görüntüleyin

  Eğer nişanınızı aile içinde yapıyorsanız, aileden birine resimlerinizi çekmesini rica edin. Bu kişinin resim çekmeye meraklı olmasında fayda vardır. Baktınız kimseyi bulamıyorsunuz, bir arkadaşınızı bu işle görevlendirebilirsiniz. Bu kişiye resimlerinizi çekerken dikkat etmesi gereken noktaları hatırlatın. Örneğin kadraj fotoğrafta önemlidir. Yani resimde en sol ve en sağdaki kişiler ile herkesin ayakları ve kafaları olmalıdır. Önemli bir konu daha; makinenize film almayı sakın unutmayın!

  Bu güzel anınızı görüntüleyecek kişinin profesyonel biri olmasını isterseniz, kendisiyle nişanınızdan en az on gün önce görüşerek ne tarz resimler ve pozlar istediğinizi belirtmelisiniz.

  Eğer nişan ev dışında yapılıyorsa, fotoğrafçınız resimlerinizi misafirlerinize satacaktır. Bunun fiyatını önceden teyit edin. Ayrıca sizin kendi resimlerinize ödeyeceğiniz fiyatı öğrenin. Bu genelde misafirlerin fiyatının üçte biri ile yarısı arasında değişir. Genelde fotoğrafçılar filmlerin negatiflerini vermek istemezler. Anlaşmanızda belli sayıda resim aldığınız takdirde tüm negatifleri de bedelsiz alacağınızı teyit edebilirsiniz.

  Fotoğrafçının herhangi bir aksiliğe karşı, yanında en az iki makinenin olmasını sağlayın. Ayrıca fotoğrafçının nişan mekanında zamanında bulunmasını sağlayıp, aile fertleri ile tanıştırın. Misafirlerinizi giriş anından itibaren görüntüleyin.

  Genelde profesyonel fotoğrafçılar video çekimini de temin ederler. İstediğiniz özel çekimler varsa baştan belirtmeniz gerekir. Kaç kopya video kaset verileceğini öğrenin. Bu video kasetlerinizi arzu ederseniz daha sonra VCD’ye de çekebilirsiniz. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Söz ve nişan evlilik yolunda yapılan ilk aşamadır. İlk adımı atmış olursunuz. Bu yüzden ilk adımı atacağınız için çok iyi bir şekilde düşünmeniz gerekir.
 3. Ziyaretçi
  Evlilige bir adim kala cok iyi dusunmeniz lazim cunku son kez annenizin evinde kalip annenizin kucagina son kez yatip ozaman canim annem diyeceksiniz benden kucuk bi tavsiye sevmek icin YUREK surdurmek icjn EMEK gerek
+ Yorum Gönder


nişan nasıl yapılır,  nişan nasıl olur,  söz nasıl olur,  söz nasıl yapılır,  niş nasıl yapılır,  nişan hazırlıkları