+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Oyuncak Silahlar ve Şiddet Toplumları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ebubekir Abdullah
  Devamlı Üye

  Oyuncak Silahlar ve Şiddet Toplumları
  Oyuncak Silahlar ve Şiddet Toplumları Kısa Bilgi

  Dünyadaki devasa silah endüstrisi kompleksine eşit büyüklükte bir diğer sektör var: oyuncak silahlar sektörü
  Hani şu bayramlarda patlatılan torpiller, mantar patlatan veya plastik mermiler atan tabancalar var ya, bunlardan artık konvansiyonel çocuk silahları olarak eskidiler.

  Bunun üzerine oyuncak silah endüstrisinin lojistik alt sektörü de var: Oyuncak tanklar, oyuncak teçhizatlar, üniformalar, oyuncak uçaklar, uzay araçları, internetten yayınlanan bilgisayar savaş oyunları, vs.

  Ancak bu oyuncak sektörünün belirgin özelliği ve etkisi çocukları gerçek dünyanın dışına çıkarıyor oluşu. Okul derslerinden uzaklaştırması da ayrı bir etki sayılmalı. Halbuki gerçek silah endüstrisi için bu ilgilerin tam tersine sahici ilgiler, zihinsel çaba ve yaralanmamış veya uyuşturulmamış etkin hayal gücü gerekiyor.

  Bu endüstri ve buna ait reklam sektörünün başarılarına ve varlığına tamamen karşı değiliz. Ancak birilerinin özellikle de sorumlu anne- babaların, öğretmenlerin ve toplumsal liderlerin yukarıda sayılan olumsuz etkileri de anlatması gerekiyor. Zira bu sektörün çocukların psikolojilerinde de olumsuz yansımaları yadsınamaz durumda.

  Biz sadece işaret edelim dedik. Bir başka bakış açısının yararı olur diye.

  Çünkü çocuklarımızın daha etkin, daha da toplumsal yaşamın içinde olmalarını istiyoruz kalpten. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Çocuklar küçük olduklarından dolayı silahın zararlarını bilmezler bu yüzden sürekli eline oyunca silah verilerek oynamasını isterler. Lakin çocuklar büyüdükleri zaman silahtan korkmaz ve gerçek silahı ellerine alarak kötü işlere bulaşabilirler.
+ Yorum Gönder