+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Akraba Evliliği Zararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Akraba Evliliği Zararları
  Akraba Evliliği Zararları Nelerdir?
  Her çocuk anne ve babanın özelliklerini taşır. Anne babanın özellikleri kromozomlar üzerindeki genlerle çocuklara taşınır. Bu genler bir çifttir. Aynı soydan gelen kişilerin gen özellikleri benzerdir.

  Her ikisi de bir bozuk gen taşıyan anne babadan doğan çocuklar sağlam geni alırsa SAĞLIKLI olur.
  Anne veya babadan bir sağlam bir hastalıklı gen alırsa TAŞIYICI olur. Kendileri hasta olmasa bile hastalığı bir sonraki nesile taşırlar. Evlendiğinde hastalıklı çocuk sahibi olma ihtimali vardır.
  Anne ve babanın her ikisinden de hastalıklı gen alan çocuk HASTA olur.
  Akraba dışı evliliklerde hasta çocuk sahibi olma ihtimali düşüktür!

  Akraba Evliliklerinde En Sık Rastlanan Hastalıklar
  Kan Hastalıkları
  Göz, kulak, kalp ve şeker hastalıkları,
  Zeka geriliği, fenilketonüri
  Vücut yapısındaki bozuklukları sayabiliriz.
  Bunların yanında hastalıklı çocukların topluma ve ailesine getirdiği yük ve sorunlar da çok önemlidir. Hasta çocuğun yaşam kalitesi çok düşük olacak, ilaçlara ve çevresine bağımlı olarak yaşayacak belki de toplumdan itilecektir. Hasta çocuğa sahip olan anne baba hem maddi, hem manevi yük altında kalarak yıpranacaklardır. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Günümüzde en çok karşılaştığımız evlilik türlerinden bir tanesi ise akraba evliliğidir. Akraba evliliği yapan kişilerde çocuklarının sakat ya da hastalıklı olma oranı çok yüksektir. Her iki çiften birisi hastalıklı gen taşıyorsa bu genlerden bir tanesi çocuğa geçerse hastalıklı olması çok yüksektir.
+ Yorum Gönder