+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Karı kime denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Karı kime denir
  Karı Kime Denmektedir?

  Karı, (zevce, refika[1]) bir erkeğin evlenmiş olduğu kadının o erkeğe göre alan akrabalık durumu. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Karı kelimesi çok eski zamanlardan beri kullanılan bir sözcüktür. Dağların üzerine kar yağdığı zaman kar dağı örtmüş, korumuş anlamında dağların karı denirdi. Karı sözcüğü işte burdan gelmektedir erkek kara kadın da onu örten ve koruyan kar anlamında kullanılmış ve Karı sözcüğü oluşmuştur. Eskiden bir kadın için bu sözcük kullanıldığında kadın çok sevinirdi. Ancak günümüzde bu sözcüğe olumsuz bir şekilde bakılır.
 3. Fatma
  Administrator
  Sahi, biliyor musun? Neden erkeğe “koca”, kadına da “onun karı” demiş eskiler?
  Kedilerin eşi olur, terliklerin de… İnsanın eşi olmaz. Bir ömür eşlik ediyor diye mi sevgiliye eş denir? Eşlik etmek yeter mi? Fazlasını beklemez mi insan yârinden? Kelimeleri yitirmeseydik anlardık belki, evlenecek erkeğe eskilerin neden ”koca” dediklerini. Çünkü “koca” bilge demektir, yüce demektir. Koca demek, dağ demektir. Ve ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ eksiktir.
  Dağların yücesine kar yağar diye kadına da “kocanın karı” demişler. Bakma şimdi evlenenlerin “karı-koca” ilan edildiğine. “Koca ve onun karı” olmalıdır aslında. Yani yüce bir dağ olmalı adam. Kar gibi pak ve masum olmalı kadın. Örtmeli ve bir ömür, süsü olmalı dağın. Çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ, ne kadar yüce olursa olsun, yarım görünür
+ Yorum Gönder


kâri kime denir,  karı kime denir,  kimlere kadın denir,  kimlere kadin denir