+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Düzensiz adetin başlıca nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Düzensiz adetin başlıca nedenleri
  Düzensiz Adetin Başlıca Nedenleri Nelerdir?


  Bir kadının çocuk doğurma yeteneği olduğu süre içerisinde aşağı yukarı muntazam aralıklarla dölyolundan kan ifraz etmesidir. Her ay kadının rahmi, zar dokularında bazı değişiklikler yaparak doğuma hazırlanır. Eğer dölyatağı çeperine döllü bir yumurta yapışmazsa, çeper açılır ve dölyatağmdan âdet kanı halinde dışarı çıkar.

  Düzensiz adetin başlıca nedenleri nelerdir ?

  a.Kadın üreme organlarında enfeksiyon.
  b.Dölyatağı veya yumurtalıklarda selim bir tümör.
  c.Dölyatağı veya yumurtalıklarda habis bir tümör.
  d.îç salgı bezlerinde (hipofiz salgı bezi, tiroid veya yumurtalıklarada) düzensizlik.
  e.Dış gebelik (Bu rahim dışında genellikle Fallop tüplerinde meydana gelen bir gebeliktir).
  f.Başka jinekolojik olmayan durumlar, örneğin zatürree veya kara sarılık gibi hastalıklar âdet görme düzenini bozabilir.

  Az adet görmenin tedavisi yolu nasıldır ?

  Çocuk doğurabilecek yaşta olan kadınlarda eğer bunlar yumurtlamalarını muntazam yapmaktaysalar az âdet görme bir tedaviyi gerektirmez. Bu demektirki her ay yumurtalıktan bir olgunlaşmış yumurta vermektedir. Eğer yumurtlama gerçekleşmekteyse o zaman tıbbî kontrol gerekecektir. Bu kontrolde bütün içsalgı bezlerinin çalışması gözönünde bulundurulmalıdır. Belli bir hormonun ifrazatında eksiklik tespit edildiği zaman, bu yetersizliği düzeltmek gerekecektir.

  Düzensiz adet geçirenlerin nedenleri;

  Anlamı, düzensizliğin tipi ile değişik olur. Kadınların çoğunluğunda bir iki günlük hafif düzensizlikler olur (âdetin görülmesinde ve âdet kanının akıntısının sürekliliğinde). Adetlerin görülmesinde belirli değişiklikler, kanamanın süresinde, kanamanın miktarında veya âdet zamanı dışında gelen kanamalarda, muhakkak surette jinekolog’a müracaatı gerektirmektedir. Adetlerden hemen önce veya hemen sonra hafif kanama ile leke bırakma (staining) hallerinde de doktora başvurulması gereklidir. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bazı kadınlar da adete girme düzensiz bir şekil de görülmektedir bunun nedeni ise kadın üreme organlarında enfeksiyon oluşması ,iç salgı bezlerin de düzensizlik ,döl yatağı veya yumurtalıklarda habis bir tümör den dolayı adet olan kadınlar da adet düzensiz bir şekilde gerçekleşir.
+ Yorum Gönder