+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Kadınlarda genital bölgede kıl dönmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kadınlarda genital bölgede kıl dönmesi
  Kadınlarda Genital Bölgede Kıl Dönmesi Hakkında Bilgi


  Kıl Dönmesi.png

  Yazar: Op. Dr. Yakup Şensoy
  Fronkül ya da daha bilinen tabirle çıban; ilerlediğinde patlama eğiliminde olan oldukça ağrılı apselerdir. Etrafı kızarık olan bu lezyonlar deri altına doğru yerleşir ve 1 cm den 5 cm ye kadar büyüyebilir.
  Bu lezyonlar kıl kökünde follikülit diye adlandırılan bir iltihap olarak başlar. Bunun ortasından çıkan bir kıl vardır ve etrafı kızarıktır. Genellikle bu haldeyken 7–10 günde iyileşir. Eğer düzelmezse apseleşir ve çıbana dönüşür. Bu tür lezyonlar daha çok derinin kıllı ve sürtünme olan alanlarında en çokta genital bölgede gözlenir. Tek bir lezyon olabileceği gibi özelliklede kalçada birden fazla olabilir. Başlangıçta sert olan lezyon zamanla yumuşar ve üzerine basıldığı zaman içeri çöker. Daha sonra kendiliğinden patlar ve hafif kanlı ve irinli bir akıntı boşalır. Bazen apse boşalmaz ve müdahale etmek gerekir.
  Tanı nasıl konur?

  Klinik muayane ile tanı koymak mümkündür. Şişlik, ağrı, kızarıklık hatta çıban patladıysa akıntı görülmesi ile tanı koymak mümkündür
  Tedavi;

  Öncelikle apse oluşmaması için dar ve vücuda tam yapışan giysilerden kaçınılmalıdır. Genel deri bakımı önemlidir. Bazı faktörler çıban oluşumuna eğilimi arttırır. Örneğin kıl dönmesi, aşırı terleme, şişmanlık çıban oluşumunu kolaylaştırır. Bu faktörler kişinin ortadan kaldırabileceği etkenlerdir. Kıl dönmesi sık olan kişiler lazer epilasyon ile bu sıkıntıdan kolayca kurtulabilirler. Bu tip çıban oluşumuna eğilimli kişilere bizimde önerimiz kolay bir çözüm olan lazer epilasyon uygulatmalarıdır. Tabii bu uygulamanın güvenilir olması için hastane ya da tıp merkezlerinde yaptırılmaları önerisini de eklemek gerekir. Bu koruyucu önlemlerin dışında çıban oluştuysa, ağrılı ve büyükse cerrahi olarak boşaltmak gerekir. Ayrıca hekim uygun bulursa antibiyotik tedavisi de eklenebilir.
  Peki genital çıban olduğunuzda kime başvurmalısınız?
  Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız. 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kıl dönmelerini engelemek için bazı çözüm önerileri var bunlardan bazıları; Peeling ve kese bunlar olumlu sonuçlar doğuruyor. Kese ölü deriyi atması için biraz sert olacak. Kese kan dolaşımını hızlandırmasında da etkili olacak.
 3. Fatma
  Administrator
  Kıl dönmesi ağrı veren bir durumdur. Ve cerrahi işlem gerekmektedir. Daha önce kıl dönmesi oluşan yerde, tekrar kıl dönmesi oluşması büyük ihtimaldir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.
+ Yorum Gönder


vajinada kıl dömesi,  genital bölgede kıl dömesi,  vajinada kıl dönmesi,  vajinada kil donmesi,  genital bölgede kıl dönmesi,  genital bolgede kil donmesi