+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Midir
  Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

  Bazı nedenlerden dolayı adet gecikmesi olabilir. Bunlar aşırı stres, öfkelenme, diyet ve psikolojik durumdan kaynaklanabilir. Her adet gecikmesi hamilelik olduğu anlamına gelmez özelikle çeşitli rahatsızlıklarda adet gecikmesinin nedeni olabilir.


  46098313.jpg

  Her gecikme gebelik anamına gelmiyor. Gebelik olmamasına rağmen adet döneminde gecikme varsa ve 3 aydır bu durum devam ediyorsa bir uzmana danışmak doğru olacaktır.

  Normal adet döngüsü (siklüs) bir kadında 21-35 gün arasında değişmektedir. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsediliyor. Ancak çok sık karşılaşılan bir durum olan adetlerin birkaç gün gecikmesinin bir sorun olarak algılanmaması gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Işık, yılda bir iki kez adet gecikmesi olabileceğini beliterek, adet düzensizliğinin iki üç ay devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekti.

  Adet gecikmesinin bir çok nedeni olabilir. Hormonal faktörler, üreme organları ile ilgili hastalıklar, stres gibi yaşam koşulları, ağır egzersiz veya aşırı kilo alıp verme adet gecikmesine neden olabilir. Op. Dr. Işık, adet gecikmesinin nedenleri arasında en sık görülenin yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması olduğu söyleyerek şu bilgileri veriyor;

  "Aslında kadınların birçoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması gibi sorunlar yaşayabilirler. Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez. Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir. Bazı hormonal denge bozukluklarında da ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir ve karmaşık bir yapı içerisinde olabilirler. Bunlar içerisinde en sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturuyor."


  hamilelikbelirtileri.jpg

  Hamilelik Belirtileri
  Hamilelikte en önemli belirtisi adet gecikmesidir Ancak her adet gecikmesi hamilelik veya gebelik anlamı tasimaz. Adet in geç veya erken olmasi sinir gerginlik çeşitli rahatsızlıklar psikolojik durum değişiklikleri stres gibi pek çok nedeni olabilir

  Hamile olduğuzu düşünüyorsanız bu belirtiler sizdede olmalıdır

  Adet in zamanında gününde gelmemesi

  Memelerinizde büyüme ve hassaslık
  Mide Bulantısı yada Kusma
  Sık olarak tuvalete idrara çıkma

  Halsizlik vucut direncinin azalması uyuşukluk
  Karında bölgesinde oluşan genişleme şişlik
  hamilelik belirtileri erken hamilelik belirtileri hamilelik testleri adet belirtileri nasıl hamile kalınır
  üste adet görme adet gecikmesi hamile kalma gebelik testleri 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Adet zamanınız gelmiş ve adetlere girmiyor iseniz direk bir uzman doktora gitmeniz gerekmektedir ama her adet gecikmesi hamilesiniz anlamına gelmemektedir.
 3. Ziyaretçi
  Adetim diger ay 28 de di ama olmadim bu ay da bekledim 28 i olmadan 6 7 gun once oluyordum ama olmadim kocama soruyorum bisey yaptin mi die ama o da yok yapmadim kendimden eminim dedi yapsam soylerdim dedi ama adet olmuyorum 1 aydir adet olmuyorum acaba adet ola bilirmiyim ?
 4. Fatma
  Administrator
  Adetim diger ay 28 de di ama olmadim bu ay da bekledim 28 i olmadan 6 7 gun once oluyordum ama olmadim kocama soruyorum bisey yaptin mi die ama o da yok yapmadim kendimden eminim dedi yapsam soylerdim dedi ama adet olmuyorum 1 aydir adet olmuyorum acaba adet ola bilirmiyim ?
  Gebelik testi yaptırın.

 5. Ziyaretçi
  Meraba lutfen yardimci olurmusunuz gecen ayin 2 sinde ader oldum 10 nun da da erkek arkadasimla birlite olduk hala adet olmadim cok korkuyorum ama erkek arkadasim bisey olmadigini soyluyo aceba hamilemiyim lutfen birseyler soyleyinn

+ Yorum Gönder


adet gecikmesi hamilelik belirtisi mi,  adet gecikmesi hamilelik belirtisi midir,  adetin gecikmesi hamilelik belirtisi midir,  hamilelik belirtileri,  grip olunca adet gecikir mi,  her adet gecikmesi hamilelik belirtisi midir