+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Bolu Çeltikdere Kilisesi Seben Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bolu Çeltikdere Kilisesi Seben
  Bolu Çeltikdere Kilisesi (Seben)

  Bizans döneminde bugünkü Seben ilçesinin bulunduğu yöre önemli bir merkez konumunda idi. Bunun da nedeni burada bulunan kaplıcalardan kaynaklanmaktadır. Seben’de dağlarla çevrili bir yamaca kurulmuş olan Çeltikdere Kilisesi yakın tarihlere kadar köy içerisinde olduğundan cami olarak kullanılmıştır. Köyün yer değiştirmesinden sonra bu kilise boşaltılmıştır.

  Düzgün kesme taş ve tuğladan yapılan bu kilise, Orta Bizans (MS.842-1204) dönemine özgü kapalı Yunan haçı planında, kesme taş ve tuğladan yapılmıştır. Kilisenin batısında narteksi, doğusunda da dışa taşkın üç bölümlü apsidi bulunmaktadır. Kilisenin naosu (ibadet mekanı) 9x13 m. ölçüsündedir. Ancak ortadaki kubbeyi taşıyan dört sütundan hiçbirisi günümüze gelememiştir. Kilise terk edildikten sonra da harap bir konuma gelmiştir.

  Çeltikdere Kilisesinin karşısındaki büyük bir kayalığın içerisindeki mağaralar insanların yaşayabileceği bölümlere ayrılmıştır. Bu bölmelerde küçük şapeller oluşturulmuştur. Ayrıca duvarlarında dinsel resimler bulunmaktadır. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Bolu çeltik dere kilisesi Bizans zamanından beri günümüze kadar gelen son derece sağlam bir kilisedir bu kilise bir dönem cami olarak ta kullanılmıştır.
+ Yorum Gönder


bolu çeltikdere bizans kilisesi