+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Ilgaz Dağı Milli Parkı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Ilgaz Dağı Milli Parkı
  Ilgaz Dağı Milli Parkı  Kastamonu il merkezine 40 km. uzaklıkta bulunan Ilgaz Dağı Milli Parkı volkanik bir arazi yapısı içerisindedir. Buradaki arazi genellikle serpantiler, şistler ve volkanik kayaçlardan oluşmuştur. Anadolu’nun en uzun ve en hareketli kırık hattı olan Kuzey Anadolu Hattı Ilgaz Dağı’nın güney eteklerinden geçmektedir. Milli Park içerisinde değişik karakterde vadiler, sırtlar ve doruklar bulunmaktadır. Jeomorfolojik bir yapıya sahip olan bu alan karaçam, kızılçam, köknar gibi ağaç türlerinden oluşmuş bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Dünyada ender bulunan çeşitli çiçek türleri de burada bulunmaktadır. Yıl boyunca zengin akışlı akarsular ve bitki örtüsünün bulunduğu bu parkta, karaca, geyik, yaban domuzu, kurt, ayı, tilki gibi hayvanlar yaşamaktadır. Milli park sınırları içindeki Baldıran Vadisinde Karasu Deresi üzerinde alabalık üretme istasyonları ve avlanma göletleri vardır.

  Milli Park aynı zamanda kış sporları için de elverişli olup, Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezinde 800 m. uzunluğunda kayak pisti ile 1500 m. uzunluğunda iki adet telesiyej ve teleksi tesisi bulunmaktadır. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Ilgaz dağı milli park burası bir volkanik patlamasının yaşandığı bir yer olduğu için toprak içerisin de bulunan mineraller de farklılık gösterir buna bağlı olarak ta farklı bitkilerin olmasına neden olmuştur.
+ Yorum Gönder