+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Gümüşhane Doğal Güzellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Gümüşhane Doğal Güzellikleri
  Gümüşhane Doğal Güzellikleri


  Tomara Şelalesi (Şiran)

  Gümüşhane Şiran İlçesine 25 km. uzaklıkta bulunan Seydibaba Köyü’ndeki Tomara Şelalesi 15-120 m. genişliğinde kayalık bir alandan çıkarak 25 m. yükseklikten aşağıya dökülmektedir.

  Kayalara vurarak yatağına dökülen şelalenin sesi 2 km. uzaklıktan duyulmaktadır. Vadide suyun akış düzeninde oluşturulan alanlar rafting yapılabilecek durumdadır. Ayrıca şelale ve çevresinde zengin bir doğa zenginliği bulunmaktadır.

  Şelale çevresinde dinlenme ve piknik yapmak amaçlı tesisler bulunmaktadır.


  Artabel Gölleri Tabiat Parkı (Torul)

  Gümüşhane ili Torul ilçesi Gülaçar Köyü’nden geçen Artabel Deresi çevresinde Yıldız gölleri, Beş göller, Karanlık göller gibi isimlerle anılan krater gölleri bulunmaktadır. Bu göller Gümüşhane il merkezine 60 km. uzaklıktadır. Bu bölge iki ayrı jeolojik zaman diliminde oluşan volkanik aktiviteye bağlı formasyonlarla kaplı olup, toplam 18 adet buzul/krater gölü bulunmaktadır. Bu göllerin başlıcaları Zigana Köyü yaylalarında Limni ve Kuzu gölleri, Yağmurdere sınırları içerisinde Şakir Göl, Kürtün Sarıbaba'da Karagöl, Dörtkonak Yaylasında Aygır Göl, Dipsiz Göl gelmektedir.
  Bu yöre Milli Parklar Kanununa göre Artabel Gölleri ve çevresinin 5859 hektarlık kesimi “Artabel Gölleri Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiştir. Bu parkta bozayı, kızıl keçi, yaban domuzu, kurt, çakal, tilki, gelincik, kaya sansarı, ağaç sansarı, porsuk, tavşan, tarla sincabı, köstebek, kör fare, cüce yarasa gibi memeli hayvanların yanı sıra kaz, yeşilbaş, atmaca, şahin, kartal, akbaba, kerkenez, doğan, keklik, bıldırcın, su tavuğu, çulluk, güvercin, ebabil, ibibik, toygar, kuyruk sallayan, kuzgun, ispinoz gibi kuşlar yaşamaktadır. Ayrıca Artabel gölü ve çevresindeki diğer göller ile akarsularda alabalık ve yılanbalığı bulunmaktadır.


  Limni Gölü (Torul)

  Gümüşhane Torul ilçesi Zigana Köyü Saronay Yaylasında bulunan Limni Gölü ve çevresi zengin doğal güzelliği flora ve faunası ile ünlü olup, yöre halkının dinlenme ve mesire yerlerindendir.

  Göl çevresinde dinlenme tesisleri bulunmaktadır.


  Gümüşhane Mağaraları

  İkisu Mağarası (Merkez)

  Gümüşhane İkisu Köyü’nün Bahçecik Mahallesi’nde bulunan İkisu Mağarası dik bir kaya üzerinde olduğundan mağaraya ulaşım oldukça zordur.

  Bu mağara Harşit Çayı’nın kuzeyindeki dağların zirvesini oluşturan kireçtaşı kayalar içerisinde oluşmuştur. Mağara içerisinde dikit ve sarkıtlar bulunmakta olup, tabanının büyük bölümü de damla taşlarla kaplıdır. Bu bölümlerde içerisi su ile dolu havuzlar bulunmaktadır.


  Ardıçlı Mağarası (Merkez)

  Gümüşhane Dörene Köyü yakınında Üçbacak Tepe’nin son derece dik kayalık yamaçlarında bulunmaktadır.

  Mağaranın oldukça geniş ve yüksek bir girişi olup, buradaki kalıntılardan bir dönem insanların burada yaşadıkları anlaşılmaktadır. Mağaranın sonlarına doğru da 15 m.lik dik bir inişten sonra oldukça geniş bir alana ulaşılmaktadır.

  Mağarada damlataş oluşumları çok az olmasına rağmen son bölümdeki salon sarkıt ve dikitlerle görkemli bir görünümdedir.


  Karaca Mağarası (Torul)
  Gümüşhane’nin 17 km. kuzeybatısında, Torul İlçesi, Cebeli Köyü’nün Karaca Mahallesi yakınlarındaki Kırantaş Mevkiinde bulunan Karaca Mağarası deniz seviyesinden 1.550 m. yüksekliktedir.

  Mağaranın giriş kısmı ile en son noktası 105 m. olup, 1.500 m2 genişliğindedir. Mağara yatay olarak gelişmiş ve elipse benzeyen dört ayrı mekanın birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu bölümlerden ikisi kaya çatlaklarından sızan suların oluşturduğu damlataşlar ile ikiye bölünmüş ve böylece içerisi altı ayrı mekana bölünmüştür. Buradaki damlataş oluşumları çeşitli renklerde ve şekillerde çok zengin bir görünümdedir. Bu oluşumlar sarkıtlar, dikitler, sütunlar, bayrak şekilleri, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri, traverten havuzları ve traverten basamakları gibi şekiller almıştır.

  Karaca Mağarası sağlık turizmi yönünden, özellikle solunum rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Karaca Mağarası 1996 yılında turizme açılmıştır.


  Akçakale Mağarası (Merkez)

  Gümüşhane’nin doğusunda, il merkezine 10 km. uzaklıkta bulunan Akçakale Mağarası Akçakale Köyü’nün sınırları içerisindedir.

  Bu mağara, Mart 1996’da Mustafa Levent tarafından bulunmuştur. Mağarada bu güne kadar yapılan bilimsel araştırmalar ve proje çalışmaları Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prf. Dr. Remzi Dilek ve ekibi tarafından yürütülmektedir.

  Akçakale mağarası 18.500 m2’lik bir alana yayılmış olup, kalın katmanlı ve bol çatlakları olan üst kratese kalkerlerinin aşınması sonucu meydana gelmiştir. Deniz seviyesinden 1.585 m. yükseklikte olan bu mağara 1.490 m.ye kadar alçalmaktadır. Mağaranın uzunluğu yaklaşık 290 m. olup, tavan yükseklikleri ise bazı yerlerde 40 m.yi aşmaktadır. Mağara içerisinde düzenli bir akarsu olmamakla beraber iç kısmınde dört ayrı küçük gölcük bulunmaktadır.

  Nem oranı oldukça yüksek olan mağarada sarkıt, dikit, mağara incisi, mağara çiçeği, flama, duvar travertenleri gibi damlataşları yoğun biçimde bulunmaktadır. Günümüzde bu mağaranın turizme kazandırılması için çalışmalar yapılmaktadır 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Arılı Mağarası (Torul)

  Gümüşhane Torul ilçesi Arılı Köyü’ne 1 km. uzaklıkta bulunan bu mağaranın oldukça dar bir girişi vardır. İçerisi geniş odacıklardan meydana gelmiştir. Tavan yükseklikleri 10 m.yi bulmakla beraber içeride daha alçak mekanlar da bulunmaktadır.

  Mağara içerisinde çeşitli renklerde sarkıt ve dikitler olup, özellikle damlataşlar geniş ve dar sütunlar halindedir.  Üç Bacalı Mağara (Merkez)

  Gümüşhane Karamustafa Köyü’nün kuzeyindeki dağlık alanın üzerinde bulunan Üç Bacalı Mağara’nın deniz seviyesinden yüksekliği 2.100 m.dir.

  Üç Bacalı Mağara yatay ve oldukça dar bir girişten sonra, tavanın çökmesi ile oluşan daha geniş bir girişi bulunmaktadır. Bu giriş 4 m. derinliğinde, 10 m. çapında olup, buradan tabanı kaya blokları ile kaplı oldukça basit bir mekana geçilmektedir. Burada tavan yüksekliği 10-19 m. arasındadır.

  Mağara açık gri ve saf kireç taşından oluşmuş, orta bölümden sonuna kadar damlataş oluşumları son derece zengindir. Ayrıca mağara sonunda 10 m. uzunluğunda ve 1 m. derinliğinde bir göl bulunmaktadır. Bu gölün suları damlataş oluşumlarının başlıca nedenidir.


  Altıntaş Mağarası (Köse)

  Gümüşhane Köse ilçesi Altıntaş ve Yenice köyleri arasında Mağara Sırtı denilen mevkide bulunmaktadır. Mağaranın uzunluğu 295 m. olup, en derin noktası 37 m.ye ulaşan, yatay yönde gelişmiş bir mağaradır.

  Altıntaş Mağarası Malm-alt kretase yaşlı kireçtaşları içinde oluşmuştur. Bu kireçtaşları gri, bej renkli resifal karekterde masif görünümdedir. Çok kırıklı ve faylı olması nedeniyle yoğun bir şekilde karstlaşmıştır. Mağara içerisinde sarkıt, dikit sütun, çeşitli renk ve desende rengarenk damlataşı şekilleri çok motifli şekiller bulunmaktadır.

  Gümühane’de bu mağaralar dışında; İnönü Mağarası, Geremezini Mağarası, Mamatlar Mağarası , Cingora Mağarası, Küçük Cingora Mağarası, Karşı Mağara, Köroğlu Mağarası Kırkgöz Mağarası, Üstü açık Mağarası,Yaylım Mağarası, Kartalkaya Mağarası, Kaban Başı Mağarası, Arsa Mağarası, Köprübaşı Mağarası, Ambela Mağarası,Taşbaşı Mağarası bulunmaktadır.

  Örümcek Ormanları Tabiat Koruma Alanı (Kürtün)

  Gümüşhane Kürtün ilçesi sınırları dahilinde bulunan Örümcek Ormanlarında Avrupa’nın en yüksek köknarları ile Türkiye’nin en uzun ladin ağaçları bulunmaktadır. Bunlardan köknarlar 61.50 m., ladinler de 57.60 m. ye ulaşmaktadır. Bu ağaçlardan bazıları koruma altına alınmış ve Anıt Ağaç olarak tescil edilmiştir
+ Yorum Gönder


gümüşhanenin doğal güzellikleri,  gümüşhane doğal güzellikleri