+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Gümüşhane Tomara Şelalesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Gümüşhane Tomara Şelalesi
  Gümüşhane Tomara Şelalesi


  g-m-hane-tomara-elalesi1.jpg

  gümüş hane ilimiz için de bulunan güzellikleri ve bunun yanın da tarihi eserleri ile de insanı çok ilgisini çekmektedir burada bulunan şelalenin de ayrı bir güzelliği var.

  Şelale, Şiran İlçesi Seydibaba Köyünün Güneybatısındadır.Şelalenin suları,tepe yamacından,kayaların arasından ve yer altından çıkarak,yere dikey olarak akmakta ve yatağını oluşturmaktadır.


  Su kaynağının tamamı Şelalenin olduğu kısımdan yer altından çıkmaktadır.Suyun çıkış yeriyle dere yatağına ulaştığı zemin arasında yaklaşık 10-15 m yükseklik farkı vardır.Bu yükseklikten dolayı ve farklı yerlerden çıkan sular ilginç bir görünüm oluşturur.


  Kaynağında oluşan Şelale olması ve yoğun bir su çıkışının olması açısından oldukça ilginç bir örnek niteliğindedir.Şelale etrafına öncül tesisler yapılmış olup, yolu iyileştirilmiştir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gümüşhane ilimiz hem doğal güzellikleri hemde tarihi içinde barındırmaktadır. Gümüşhanenin Şiran ilçesinde Seydibaba köyünde bulunan Tomara şelalesi güzelliği ile hayran bırakmaktadır. Tomara şelalesinin kaynağı şelalenin olduğu yerdedir.
+ Yorum Gönder