+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Çorum Doğal Güzellikleri ve Mesire Yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Çorum Doğal Güzellikleri ve Mesire Yerleri
  Çatak Tabiat Parkı ve Çatak Kayak Tesisi (Çatak)

  Çorum’a 22 km. uzaklıkta olan Çatak Tabiat Parkı Orman İşletmesinin koruması altındadır.Alt yapısı tamamlanmış olan bu mesire yeri il merkezine yakınlığından ötürü halk tarafından rağbet görmektedir.Aynı zamanda yakınında bulunan Çatak Kayak Tesisi de il merkezine 27 km. uzaklıkta olup l991 yılında hizmete açılmıştır.  İskilip Yaylaları (İskilip )


  Çorum, İskilip ilçesine 13 km. uzaklıkta, İskilip-Tosya karayolu üzerinde bulunan İskilip Yaylası yöre halkının günübirlik gittikleri bir mesire yeridir. Buradaki İskilip Elmabeli Yaylası Karagöz Köyü ile Susekisi köylerinin yakınındadır. Deniz seviyesinden 1.200 m. yüksekliğindeki bu yayla çam ve meşe ağaçları ile örtülüdür.


  Kargı Yaylası (Kargı)

  Çorum Kargı ilçesinin 21 km kuzeyinde bulunan Kargı Yaylası deniz seviyesinden 1400 m. yüksekliktedir. Kargı Yaylasının çevresinde diğer yaylalar ile Aksu ve Gökçedoğan göletleri de bulunmaktadır. Bu göletlerde olta balıkçılığı yapılmaktadır.Buradaki Kızıloluk Yaylasında Orman İşletmesince piknik yerleri düzenlenmiştir.


  Abdullah Yaylası (Kargı)

  Çorum, Kargı ilçesine 26 km. uzaklıkta bulunan Abdullah Yaylası deniz seviyesinden 1.450 m. yüksekliğindedir. İlçenin önemli bir mesire yeri olup, burada her yıl geleneksel olarak yapılan Kargı Panayırına katılanlara ve halka konserler verilmektedir. Alt yapısı tamamlanmış olan bu yayladan güneye doğru gidildiğinde deniz seviyesinden 2.050 m yüksekliğinde Köse Dağı’nın zirvesine ulaşılmaktadır. Bu zirvenin en büyük özelliği de 360 C çevreyi gören bir konumda oluşudur. Ayrıca bölgede yoğun biçimde sarıçam, karaçam gibi karışık bir orman dokusu bulunmaktadır.


  Bayat Yaylası (Bayat)

  Çorum Bayat ilçesi, Çerkeş Köyüne 14 km. uzaklıktaki Bayat Yaylası deniz seviyesinden l.800 m. yüksekliktedir. Sarıçam, karaçam ve gürgen ormanları ile çevrili yayla kamp yeri olarak ön planda gelmektedir. Hafif engebeli bu yaylada bol su kaynakları vardır.Yayla, yürüyüş ve av düzenlenmesi için ideal bir yerdir.


  Laçin Mesire Yeri (Laçin)

  Çorum, Laçin mesire yeri oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Bütün vadiyi görebilme olanağına sahip olan bu alan çam ormanlarıyla kaplıdır.

  Çorum’da, il merkezine 25 km. uzaklıkta Kırkdilim Mesiresi; Çorum-Samsun karayolu üzerinde Sıklık Mesiresi; il merkezinde Devlet hastahanesi yanında Bahabey çamlığı; Merkeze bağlı Kuşsaray Köyünde Sağmaca Suylu; Seydim Göletleri,Çomar Barajı,Boğabağı, Kılıçören, ve Yeşil Yayla Köyünde de doğül güzellikleri yönünden mesireler bulunmaktadır.

  Boğabağı, Kılıçören ve Yeşil Yayla Köyleri doğal güzelliği bakımından halkın gittiği yerlerdir.Alaca ilçemizde çok sayıda gölet mevcuttur. Halk genellikle Örükaya barajında Aynalı Sazan Balığı avlamakta ve pikniğini yapmaktadır. İbrahim Köyü civarında bulunan Atatürk Göleti Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nce çevre düzeni yapılarak ağaçlandırılmıştır.
  Bayat Haremoluğu ve Divanoluğu mesire yerleri Karatepe mevkiinde olup, halkın günübirlik piknik alanı olarak kullandığı mesire yeridir.

  Çorum’daki bu mesire yerlerinin yanı sıra il merkezinde Eski Ekin Mağarası; Elmalı Köyü’nde Gerdek Kaya Mağarası; Şanlı Osman Köyü’nde Yeni Kışla Mağarası, Molla Hasan Mağarası, Kadı Deresi Mağarası, Alköy Mağarası, Sazak Mağarası, Bügdüz-Kılıçören Mağarası bulunmaktadır. Ayrıca Alaca ilçesinde Koçhisar Mağarası, Pazarlı Mağarası, Örülükaya Mağarası; İskilip İlçesinde Tut Köyü Mağarası, Sorgun Köye Mağarası, Yav Köyü Mağarası ile İskilip Kalesi güneyinde mağaralar bulunmaktadır. Kargı ilçesinde Ambarlı Köyü Mağarası; Ortaköy ilçesinde Damlataş Mağarası bulunmaktadır. Laçin İlçesinde Kapılı Kaya, Büyük Laçin Mağarası, Mescitli Mağarası; Mecitözü İlçesinde Köse Eyyüp Mağarası, Şıhlar Mağarası, Çal Mağarası, Çağna Köyü Mağarası, Kuyulu Köyü Mağarası, Çayköy Mağarası, İbek Köyü Mağarası, Örencik Mağarası, Sarin Köyü Mağarası veYavu Köyü Mağarası vardır.


  İncesu Kanyonu

  Çorum, Ortaköy İlçesi İncesu Köyü’nde bulunan İncesu Kanyonu 12,5 km uzunluğundadır. Genişliği 40-60 m. arasında değişmektedir.

  Tek giriş ve çıkışı bulunan İncesu Kanyonun her iki yamacı sarp kayalıktır. Kanyon, mevsimine göre rafting ve tracking sporları için uygun özellikler taşımaktadır 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Çorum doğal güzellik ve mesire kayak pisti Alt yapısı tamamlanmış olan bu mesire yeri il merkezine yakınlığından ötürü halk tarafından rağbet görmektedir.
+ Yorum Gönder