+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri
  Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri

  İklimi

  Kıyıda yıl boyu yağışlı ve ılıman Karadeniz İklimi görülür. Bu iklimin oluşmasının sebebi; Karadeniz'den gelen nemli hava kütlelerinin kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağ yamaçlarına bol yağış bırakmasıdır. Türkiye'nin en yağışlı bölgesi olan Karadeniz'de yağışlar bir mevsimde yoğunlaşmamış, yıl geneline yayılmıştır. Karadeniz bölgesi'nde yaz kuraklığı ve orman yangınları yaşanmaz. Nemlilik ve bulutlanmanın fazla olması nedeniyle yıllık ve günlük sıcaklık farkları en az bu bölgededir. Dağlar kıyıya paralel uzandığından, dağların gerisinde kalan iç kesimleri deniz etkisi altına alamamış ve iklim karasallaşmıştır ve kuraklaşmıştır. 2. Mesport
  Moderators

  Karadeniz İkliminin özellikleri

  karadeniz iklimi, karadeniz iklimi nedir, karadeniz iklimi ne demek, karadeniz iklimi neye denir, karadeniz iklimi hakkında, karadeniz iklimi ile ilgili bilgiler, karadeniz iklimi hakkında bilgi, karadeniz iklimi ne demektir, karadeniz iklimi anlamı, karadeniz ikliminin özellikleri
  - Her mevsim yağışlıdır.
  - Doğu Karadeniz Bölümü’nde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 2000 – 2500 mm dir.

  - Batı Karadeniz Bölümü’nde de maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000 -1500 mm dir.

  - Orta Karadeniz Bölümü’nde ise maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın olmaktadır. Yıllık yağış miktarı 700 -1000 mm dir.

  - Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür.
  - Yıllık ortalama sıcaklık 13-15°C’dir.
  - Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6 – 7°C’dir.
  - Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21 – 23°C’dir.
  - Yıllık sıcaklık farkı 13 -15°C’dir.
  - Tabii bitki örtüsü ormandır. Yüksek yerlerde Alpin çayır görülür.
  - Kuzey Anadolu Dağları’nın güneye bakan kesimle-rinde, deniz etkisinin azalması nedeni ile yağışlar azalır ve sıcaklıklar düşer. Karasal etki görülmeye başlar. (Kastamonu, Bayburt, Gümüşhane gibi)
+ Yorum Gönder


karadeniz bölgesinin iklim özellikleri