+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Kaçkar Dağı nerdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. izzettin
  Üye

  Kaçkar Dağı nerdedir
  Kaçkar Dağı nerdedir
  Karadeniz bölgesinin en yüksek dağı. artvin, rize ve erzurum illeri sınırlarının birleştiği noktadadır. En yüksek yeri 3932 m olup, artvin il sınırları içindedir. Dağın yapısında volkanik ara tabakalı katmanlar vardır. Yüksek kesimlerinde 13 tane buz yalağı gölü bulunur. Bu göllerin hepsi 2700 metreden daha yüksektir. En büyüğü Deniz Gölü olup, çapı 300 metredir.

  Dağın en yüksek kesiminde, kuzeye doğru dil biçiminde uzanan üç kısa vadi buzulu yer alır. En uzununun boyu 1,5 kilo metreyi aşar ve Karadeniz kıyı dağları üzerindeki en büyük buzuludur.

  Kaçkar Dağının 2000 metreye kadar olan kısmı; ladin, kızılağaç, sarıçam ormanları ile kaplıdır. Daha yüksek kesimler ise çayırlıktır. 1200 m yükseklikte Ayder Kaplıcası yer alır. Kaplıca suları çeşitli hastalıklara iyi gelmekte olup konaklama tesisleri mevcuttur.

  Dağın yüksek kesimlerindeki çayırlara yazın yaylacılık amacıyla çıkılır. Doğu ve güney yamaçlarından kaynaklanan sular, Çoruh Irmağının kollarını besler. Kuzey yamaçlarından çıkan sular ise Karadeniz’e dökülen Büyük dere’nin başlangıç kollarını meydana getirir. 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Kaçkar Dağları

  üksekliği:
  3932m.

  Tipi: Tektonik.

  Bulunduğu il: Rize, Erzurum, Artvin.

  Çıkış yolları: Çamlıhemşin Ayder Yaylası, Yusufeli.

  Zirvesi, üç ilin sınırlarının kesiştiği bir noktada yer alan Kaçkar Dağı'na düzenlenen tırmanışların hemen hemen hepsi Rize il sınırları içerisinden gerçekleştirilir. Türkiye'nin en kuzeydeki ve en büyük sıradağ kütlesinin en yüksek zirvesidir. Dünyada sâdece üç yerde deniz kenarında oturarak 4000m.lik yüksek dağ kütleleri seyredilebilmekte, bunlardan biriside Rize sâhillerinde bulunmaktadır. Kaçkar Dağları 2100 çeşit bitki faunasıyla dünyada koruma altına alınmış öncelikli 200 bölgeden (W.W.A.) birisidir. Bu denli egzotik bir tırmanış özelliği ile Kaçkar Dağı Türkiye'nin en tabii güzelliklerine sâhip dağıdır.

  Ayder yaylası üzerinden Aşağı Kavrun ve 2 saatlik bir yürüyüş ile Yukarı Kavrun yaylalarını tâkip ederek Boğaçayırı (Öküzyatağı) ismi verilen 2900 metre yükseklikteki kamp yerine ulaşılır. Yukarı Kavrun yaylasından bu noktadaki kamp yeri yürüyüş hızı ile yaklaşık 3 saat sürer. Kamp alanından zirve ise 8 ilâ 10 saatlik bir tırmanış gerektirir. Kaçkar büyük buzulu, kamp alanından zirve yönündeki çarşağın içinden 3000m. irtifâdan sonra çıkarak boğaza doğru gider. Buzulun yanından kapı olarak isimlendirilen kesim geçilerek yapılan tırmanışla 3932m.lik zirveye ulaşılabilir. Tırmanışı çok kolay olmadığı gibi kendi yüksekliğine sahip diğer dağlardan daha zor ve tehlikelidir. Yusufeli tarafındaki rota ise Kaşbaş üzerinden Dilberdüzü ile zirveye giden yoldur. Bu yol kuzey yamaca göre daha kolaydır. Rize İli'nin Pazar İlçesi'nden Çamlıhemşin'e, veya doğrudan Ayder Yaylası'na kalkan dolmuşlar vâsıtasıyla turistik ve tabiî güzelliklere sâhip Ayder Yaylası'na ulaşabilirsiniz. 1000m.nin altında olan bu yayladan yukarıya doğru gidilen yol tâkip edilerek birkaç saatlik bir yürüyüşle Aşağı Kavrun (Kavran veya Kavron olarak da isimlendirilir) yaylasına varılır. Yol, tropikâl ormanlarla eşdeğer yoğunluğundaki bitki topluluklarının aralarından geçer ve Türkiye'de bir eşi dâhi bulunmayan bu orman, bünyesinde sayısız vahşî hayvan barındırır.

  Yürüyüş esnâsında Ayder Yaylası'ndan çıktığınız yolda Yukarı Kavrun Yaylası üzerinden Kaçkar Büyük Buzulu'na ulaşmayı hesaplarken doğal güzellikleri daha uzun yaşamak maksadıyla yol üzerinde konaklamayı düşünürseniz eğer, gece duyacağınız yaban domuzu, kurt, ayı ve vaşak seslerini çok yakından duyabilme ve hattâ görebilme şansınız vardır. Yusufeli, Barhal, Yaylalar (Hevek), Olgunlar, Meretet rotası takip edilerek tırmanılır. Kaçkar Zirvesi'nin güney rotasından çıkışı ise, Erzurum tarafından gerçekleştirilir. Yusufeli İlçesi ve Olgunlar'a ulaşım yörenin araçları ile yapılabilmektedir. Yusufeli, Barhal, Yaylalar (Hevek köyü olarak da isimlendirilir) ve Olgunlar üzerinden Dilberdüzü kamp alanına ulaşılarak Meretet rotası takip edilerek zirveye tırmanılır. Yaylalar köyünden ana kamp yeri olan 3000 metre râkımdaki Dilberdüzü mevkii ağır yükle yürüyerek 5 saatte ulaşılır. Fakat ulaşılan bu kamp yerinden zirve görülemez. Zirveyi görebilmek için kamp sahasının güney ve güneybatı yönlerindeki tepelere yaklaşık 30 dakikalık bir tırmanış yapmak gerekir.

  Kaçkar Dağları Kaçkar Zirvesi ile bölgenin diğer dağlarına yapılacak tırmanışlar için en uygun mevsim ağustos ve eylül aylarıdır. Doğu Karadeniz Dağları bünyesinde 3500 metrenin üzerinde 100 den fazla zirve barındırarak Türkiye'nin en yüksek sıradağ kütlesidir. 3932m. Kaçkar T, 3860m. Sönmez T, 3791m. Yalçınlar T, 3760m. Geztepe, 3720m. Karaca T, 3711m. Ülker T, 3710m. Verçenik bu zirvelerin bâzılarıdır. Silsilenin genel yapısı, granit, siyanit, granodiorit ve andezit taşlardan oluşan bir yapıya sahiptir. Şiddetli akarsu ve buzul aşındırmaları sonucunda sert bir görünüm kazanmıştır. Bölgenin ve Türkiye'nin en tehlikeli dağı sayılabilecek Verçenik (Varşambak, Üçdoruk) tırmanışı için 4 saatlik bir mesâfede bulunan Ortaköy'ü tâkiben Çat Köyü üzerinden kamp yerine ulaşılır. Türkiye'nin en tehlikeli ve zor dağlarından birisi olarak kabûl edilen Kaçkar zirvesi için malzemeli ve eğitimli bir şekilde tırmanılması gerekir. Kış şartlarında aşırı yağan kar miktârı ile kapanan yayla yolları, dağda kalınacak gün sayısını arttırmasından dolayı yiyecek tedarikinin iyi şekilde yapılması gerekir. Yaz mevsiminin en kuru sezonunda dâhi yağışsız geçmeyen bir haftaya, ancak 5 yılda bir rastlanır. Çok sık gelen bulut, az miktarda yağış bırakmaz. Şiddetli ve sağanak yağışın çok sık görüldüğü bu iklimde tırmanış sırasında yağış olmaması durumunda bile yoğun bulut üzerinizdeki kıyâfetleri ıslatabilir. Bu sebeple kuru kıyafet ve yağmurluk bulundurulması önemlidir.

+ Yorum Gönder


kaçkar dağları nerede,  kaçkar dağı nerede,  kaçkar dağları nerededir,  kaçkar dağları hangi ilimizde,  kaçkar dağları hangi ilimizdedir,  kaçkar dağları nerede bulunur