+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Rize Palovit Yaylası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Rize Palovit Yaylası
  Rize Palovit Yaylası


  rize-palovit-yaylas-.jpg  Palovit Yaylası, Trovit Yaylası’nı geçtikten sonraki aşıttan aşağıya doğru inilerek ulaşılan bir yayladır. Çamlıhemşin’e 4 saatlik araba yolu uzaklığında bulunan Palovit Yaylası’nın hemen karşısında da Meleskur Yaylası bulunmaktadır.

  Bu iki yayla Apevanak Yaylası’ndan gelen dereyle birbirinden ayrılmaktadır. Palovit Yaylası, Samistal’a ulaşılan patika yolu tarafındadır.Aşıt’ın hemen karşısındaki yayladır.Palovit Yaylası Çamlıhemşin sınırlarında olmasına rağmen arka Hemşin tabir edilen Hemşin ilçesinin kullandığı bir yayladır.

  Palovit ve Meleskur yaylaları günümüzde de hayvancılık faaliyetlerinin yürütülmesi itibariyle “yayla” sıfatını koruyan ve geçiş noktası olması itibariyle önemli yaylalardır.Palovit ve Meleskur yaylalarındaki mimari yapı geleneksel taş işçiliğinden örnekler taşısa da, eski özelliğini yavaş yavaş yitirmektedir. Bunda bu iki yaylaya çıkarılan araba yolunun etkisi büyük olmuştur.

  Palovit yaylası, Çayeli’ne bağlı Çilingir, Arsavos, Sefalı köyleri ve Hemşin’e bağlı Çaneva ve Ortaköy köyleri tarafından kullanmaktadı 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Rize polavit yaylasına, trovit yaylasından aşağı inilerek ulaşılabilir. Çamlıhemşin ilçesine 4 saatlik araba uzaklığındadır. Polavit yaylası apenavak yaylasından gelen dere ile ayrılır. Polavit yaylasında eski geleneksel mimari hakimdir.
+ Yorum Gönder


rize yaylaları,  palovit yaylası,  rize yayla,  rize,  çamlıhemşin yaylası,  rizenin yaylaları