+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Akbaş (Akbash Dog)| Kedi ve Köpekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Akbaş (Akbash Dog)| Kedi ve Köpekler
  Akbaş (Akbash Dog) hakkında bilgi  Akbaş, çok zeki, cesur ve ailesine bağlı, Anadolu'ya özgü bir köpek ırkıdır.
  Türkiye'nin yerli köpek ırklarından biri olup sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmektedir. Eskişehir,Sivrihisar, Emirdağ(Denizli) arasında, ender olarak da Polatlı-Haymana arasında rastlanmaktadır.

  Akbaş Köpeğinin Özellikleri Ağırlık: 40-64 kg 90-140 lb Boy: 71-86 cm 28-34 inch Tüy: Düz, uzun Coat (cont): long on tail & body Aktivite düzeyi: Düşük Öğrenme düzeyi: Yüksek Huy: Sakin, Sessiz Temperament (cont) Koruyucu Koruyuculuk: Yüksek Bekçilik ve gözetleme Yüksek Kızgınlık: Senede 2 kez, ort. 21 gün Çiftleşme zamanı: Kızgınlığın 9-13 üncü günü Gebelik süresi: 58-63 gün Yavru sayısı: 7 yavru Yaşam süresi: 10-11 yıl

  Himayesinde gördüğü inek, koyun gibi hayvanlara ve birlikte yaşadığı insanlara karşı çok korumacı davranır. Ama, kurt, çakal, ayı gibi hayvanlara karşı çok saldırgan olur. Evine gelen konuklara da kuşkuyla bakar. Anadolu'nun en eski koruma ve çoban köpeğidir. Bir koyun sürüsünü dağıtmadan tek başına ağıla kadar getirebilir. Safkan bir köpektir ve başka tür köpeklerle çiftleşmez. Özgürlüğüne çok düşkündür.

  Kökeni

  Türkiye'de şimdi yaygın olarak yaşadığı bölgeye, Ural Dağları ve Balkaş Gölü arasından, Altınordu Devleti ve türevi olan İlhanlılar Devleti döneminde buraya yerleştirilen Orta Asya’lı Türk boyları ve Moğol soylarının karışması ile oluşan Karatatar Türkmenleri tarafından getirildiği düşünülmektedir.[2] Hayvan yetiştiriciliği konusunda başarılı olan Oğuz Türkleri Asya'nın kuzeyinden güneyin sıcak ve nemli iklimine uyum sağlaması için Akbaş ve Karabaşları melezleştirerek bölge iklimine uyumlu hale getirmişlerdir.

  akba-akbash-dog-zellikleri-1.jpg

  akba-akbash-dog-zellikleri-2.jpg

  akba-akbash-dog-zellikleri-3.jpg 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Akbaş (Akbash Dog) resimleri

  Akbaş (Akbash Dog) resimleri 1.jpg

  Akbaş (Akbash Dog) resimleri 2.jpg

  Akbaş (Akbash Dog) resimleri 3.jpg


  Akbaş (Akbash Dog) resimleri 4.jpg
+ Yorum Gönder