+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Amerikan Staffordshire Terrier Köpek Cinsi Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Amerikan Staffordshire Terrier Köpek Cinsi Hakkında
  Amerikan Staffordshire Terrier ile ilgili bilgi
  Temel Özellikleri

  Amerikan Staffordshire Terrier'i çok kaslı tıknaz ama çevik boyutlarına göre aşırı güçlüdür. Geniş güçlü bir kafası kısa bir burnu ve çok güçlü bir çenesi vardır. Kulakları genelde kesiktir ki bu isteğe bağlıdır. Gözleri yuvarlak ve siyahtır. Dişleri makas gibi üst üste geçmelidir. Kürkü kalın kısa parlak tüylerden meydana gelir. Her renk olabilir. Kuyruğu ucuna doğru incelir ve en ucunda bir nokta halini alır. Kulakları diktir.

  AKC tarafından "Amerikan Staffordshire Terrier" olarak sınıflandırılan bu ırk UKC tarafından "Amerikan Pit Bull Terrier" olarak sınıflandırılır.

  Amerikan Pit Bull Terrierleri düzenli olarak çok egzersize ihtiyaç duyarlar ama diğer köpeklerle kavga etmesini önlemek için kalabalık ortamlarda dikkatli olunmalıdır.

  Amerikan Staffordshire Terrier bir apartman dairesinde yeterince egzersiz yaptırıldığı sürece rahatça yaşayabilir. İç mekanlarda çok hareketli olduğu için yeterli egzersizle bahçeye gereksinim duymaz. Ilıman iklimleri sever.

  Düz ve kısa tüylü kürkü kolayca taranır. Sert ve sık kıllı bir fırçayla düzenli olarak taranmalıdır. Bu ırk diğer köpekler gibi yılda 2 kez tüy de---gıs---tirir.

  Neler Yapar?
  Amerikan Staffordshire kavgacı Pit Bull Terrier ile asla karıştırılmamalıdır. Provoke edildiğinde cesur ve ısrarcı bir dövüşçü olsa da ve bu içgüdüsünün sıkı müşfik bir eğitimle bastırılması gerekse de onun insanlara karşı temel mizacı yumuşak huyluluk ve sevecenliktir.

  Amerikan Staffordshire Terrier iyi huylu eğlenceli aşırı sadık ve ilgili bir aile köpeğidir. Büyüklerle de çocuklarla da çok iyi anlaşır. Hemen her zaman itaatkardır sahibini mutlu etmekten başka bir şey istemez. çok cesur ve zeki bir bekçi köpeğidir hayat doludur. Sahipleri ve bölgesi için aşırı korumacıdır onların uğruna düşmanıyla ölene dek savaşır.

  Bu ırk acıya karşı çok toleranslıdır. Gençken iyice sosyalleştirilmelidir aksi halde saldırgan olabilir. Diğer köpeklerle bir arada olduğunda mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Bu köpekleri ev hayatı için terbiye etmek biraz zor olabilir. Bekçilik konusunda inanılmaz başarılar gösteren bu köpekler aynı zamanda arkadaş köpek olarak da itibar görür. Düzgün eğitildiği takdirde çok iyi bir köpek olur.

  Tarihçesi
  19. yüzyılda İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesi sonucu kaslı aktif ve dövüşçü Amerikan Staffordshire Bullterrier ortaya çıkarılmıştır. Amerika'ya getirilince Amerikalı üreticiler tarafından bu ırk tercih edildi ve hem ağırlığını arttırdılar hem de kafasını güçlendirdiler. Artık ayrı bir ırk olarak tanınan Amerikan Staffordshire İngiliz akrabası olan Amerikan Bullterrier'den daha cüsseli ve daha ağırdır.

  1900'de köpeklerin dövüştürülmesi Amerika'da yasaklandıktan sonra bu köpeklerden iki nesil geliştirildi. Amerikan Staffordshire şov amaçlı üretildi Amerikan Pit Bull Terrier ise yasal olmayan köpek dövüşlerinde başarı sağlamak için saldırgan bir mizaçla yetiştirildi. Artık günümüzde ikisi ayrı ırklar olarak tanınıyorlar. Amerikan Staffordshire'nin yetenekleri arasında bekçilik koruma ve çeviklik sayılabilir.


  Familya: Terrier Diğer Adları: American Staffordshire Terrier Amerikan Staffordşayr Teriyeri Rengi: Kızıl - krem gri - krem siyah - beyaz gibi her renkte olabilir.Çıkış Yeri: Amerika Çıkış Tarihi: 19.yüzyıl Orjinal İşlevi: şov amaçlı Günümüzdeki İşlevi: Bekçi koruma Ortalama Ömür: 10-12 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 25-30/25-30 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 43-48/41-46 cm 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Amerikan Staffordshire Terrier resimleri


  Amerikan Staffordshire Terrier resimleri 1.jpg
  Amerikan Staffordshire Terrier resimleri 2.jpg

  Amerikan Staffordshire Terrier resimleri 3.jpg
+ Yorum Gönder