+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Köpek Irkları - Detaylar Great Dane Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Köpek Irkları - Detaylar Great Dane

  Great Dane'nin özellikleri
  Danua, güçle asalet ve zerafetin birleştiği dev bir ırktır. Belirgin bir alın çıkıntısı ve iri burun delikleri ile uzun ve dar bir başa sahiptir. Boynu uzun, kavisli ve adalelidir. Ön bacakları yere dik basar. Adaleli baldırları ve kısa tırnaklı yuvarlak ayakları vardır. Danua'nın orta uzunlukta bir kuyruğu vardır. Gözleri zeki ve canlı ifadelidir ve genellikle koyu renkli ve yuvarlaktır. İyi gelişmiş beyaz dişleri makas ısırışı ile kapanır. Tüm Danuaların kısa, kalın, parlak ve vücuda yapışık bir derisi vardır. Renkleri çeşitlilik gösterir. Danua, açık kahve, çizgili, siyah, mavimsi gri, alacalı ve siyah beyaz olabilir. Siyah Danualar, parlak siyah tüylere ve koyu renk gözlere sahipken, siyah beyaz olanlar açık renk gözlere sahip olabilir.
  Karakter Yapısı
  Danua, kibar bir devdir. Mağrur, iyi huylu ve sevgi doludur. Çocuklara karşı sabırlıdır. Herkesi sever ve insanların çevresinde olmaktan hoşlanır. Fazla havlamaz ve sadece gerektiğinde saldırganlaşır. Kontrollü, sorumluluk sahibi ve güvenilirdir. Cesur ve sadık Danua iyi bir bekçi köpeğidir. Erken yaşta doğru sosyalleştirilerek saldırganlaşması önlenmelidir. Asla ailesini korumaya cesaretlendirilmemelidir. Erişkinliğe ulaştığı 3 yaşından sonra o gerektiğinde harekete geçmeye zaten hazır olacaktır. Dev cüssesi nedeniyle kontrol edilebildiği küçük yaşlarda erkenden dikkatle eğitilmelidir. Bu dev köpeğe insanlarla özellikle de çocuklara yaslanmaması gerektiği öğretilmelidir. Bazı Danualar köpeklere karşı saldırgandır. Yavruluğundan itibaren birlikte büyütülürse diğer hayvan ve köpeklere karşı töleranslı olacaktır. Bu ırkın eğitimi biraz güç olabilir.
  Yaşam Ortamı
  Danuaya yeterince egzersiz sağlandığı takdirde apartmanda da yaşayabilir.
  Ekzersiz İhtiyacı
  Danua bol harekete gereksinim duyar ve günde en az bir kez uzun bir yürüyüş yapmalıdır.
  Bakımı
  Kısa tüylerin bakımı kolaydır. Sert bir fırçayla taranması yeterlidir. Böylesine büyük bir köpeğin yıkanması güç olabileceğinden günlük tüy bakımı ile yetinilmelidir. Tırnaklar kısa tutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.
  Kökeni
  MÖ 36 yıllarında bazı Yunan paralarının üzerine resmedilmiş köpek, bugünün Danua'sına çok benzemektedir. Danua köpek dünyasının Apollosu olarak tanınır. MS 407'de Almanya, İspanya ve İtalya'nın bir kısmı, yanlarında mastif benzeri güçlü köpeklerini de getiren Asyalılarca işgal edildi. Özellikle Almanya'da ayı ve yaban domuzu avında kullanılarak hayranlık kazanan bu köpekler için seçici üretim başladı. Köpekler İrlanda Tazısı ile çaprazlandı. Amaç, bugün Danua olarak tanınan güzel, büyük ve zarif bir köpek yaratmaktı. İngilizce "Büyük Danimarkalı" anlamına gelen "Great Dane" olarak tanınsa da bu köpeklerin Danimarka ile ilgisi yoktur. Irk "Alman Mastifi" olarak da bilinir. İz sürme, bekçi köpekliği ve araba çekimi Danuna'nın yetenekleri arasındadır.
  Karakter Özellikleri
  başka köpeklerle geçinme
  başka petlerle geçinme
  çocuklarla anlaşma
  yabancılara davranış
  itaat seviyesi
  eğitilebilirlik
  koruma özelliği
  ekzersiz ihtiyacı
  oyun oynama isteği
  Boyut ve Ağırlık
  ırk boyutu Dev
  yükseklik (erkek) 76 - 86 cm
  yükseklik (dişi) 72 - 82 cm
  kilo (erkek) 54 - 72 Kg
  kilo (dişi) 45 - 60 Kg
  Tüy Özellikleri
  tüy uzunluğu Kısa tüylü
  tüy yapısı Tek tabakalı, Yumuşak, Düz, Parlak
  fırçalanma ihtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
  traş , banyo ihtiyacı Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir
  tüy dökümü Orta derecede tüy döker
  taşıdığı renkler Açık Kahve, Çizgili, Siyah, Mavimsi Gri, Alacalı, Siyah - Beyaz
  Irk Özellikleri
  kişilik yapısı Uysal, Cesur, Sadık, Kibar, Mağrur, Güvenilir
  kötü huyları Erken yaşta doğru sosyalleştirilerek saldırganlaşması önlenmelidir
  yatkın olduğu görevler Bekçi
  en uygun iklim Ilıman İklim
  en uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
  yatkın olduğu hastalıklar Kalça diplazisi, Mide dönmesi, Tümörler, Kalp hastalıkları, Kuyruk yaralanmaları, Wobbler Sendromu
  ortalama ömür 10 Yıl
  Diğer Özellikleri
  ırk grubu İş Köpeği
  bilinen diğer isimleri Deutsche Dogge, Danua
  memleketi Almanya
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Great Dane resimleri


  Great Dane resimleri1.jpgGreat Dane resimleri2.jpgGreat Dane resimleri3.jpgGreat Dane resimleri4.jpg
+ Yorum Gönder


great dane