+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Wirehaired Fox Terrier Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Wirehaired Fox Terrier Hakkında Bilgiler
  Wirehaired Fox Terrier nasıl bir hayvandır  Tel Tüylü Tilki Terrieri beyaz telsi tüyleri üzerinde belirgin siyah ve kahverengi lekelere sahiptir. Irk, düz, dar ve burna doğru sivrilen bir kafatası ve öne doğru kıvrılan V şeklinde kulakları vardır. Kuyruk sırtta dik taşınır. Tilki Terrieri güçlü çeneler, keskin dişler, güç ve cesaretle çok iyi silahlanmıştır. Küçük vücudunda gücü konsantre halde tutan sağlam yapılı ve zarif bir köpektir. Gözleri koyu renkli ve içe çöküktür. Boyun kalın ve adalelidir.
  Karakter Yapısı
  Tel Tüylü Tilki Terrieri cesur ve enerjik bir köpektir. Özellikle çocukların iyi birer oyun arkadaşıdır ancak dikkatsiz olanları ısırdıkları da bilinmektedir. Ailesine karşı sevgi doludur ve kıskançlığını gizlemez. Harekete geçmeye her an hazırdır. Bu dört ayaklı enerji depoları küçük numaralar öğrenmede gayet iyidir. Bu hayvanların sadakati konusunda inanılmaz hikayeler anlatılmaktadır. Ailenin bir parçası olmaya bayılır ve yalnız kaldığında eşyalara zarar verici olur. En saldırgan ırklardan biri olarak Tel Tüylü Tilki Terrieri diğer köpeklerle en sık kavga çıkarmaya eğilimi olan köpeklerdendir ve ev hayvanları ile de pek güvenilir değildir. Tilki Terrieri iyi bir avcıdır ve muhtemelen köpek dışındaki kuş vs gibi diğer hayvanları da şans tanınırsa öldürecektir. Tel Tüylü Tilki Terrieri doğru şekilde sosyalleştirilirse aile içindeki diğer köpeklerle geçinebilir. Dışarıda ise ırk sürekli tasmalı dolaştırılmalıdır. Tilki Terrieri havlamaya bayılır ve yüksek volümlü sesi komşularla problem yaratabilir. Yaşlı sahipler için biraz fazla hareketli olabilir. İnatçı olduklarından küçük yaştan itibaren disiplinle eğitilmelidir. Davranış problemleri arasında özellikle zayıf yapılı sahiplerle dominant karakter sorunları, yer, oyuncak ya da yiyeceğe karşı kıskançlık ve aşırı havlama sayılabilir.
  Yaşam Ortamı
  Tilki Terrieri yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartman hayatına uyum sağlayabilir. Ev içinde oldukça hareketlidir.
  Ekzersiz İhtiyacı
  Küçük bir bahçeniz varsa etrafta kendi başına koşturarak yeterli egzersiz yapabilir; ancak evde yaşıyorsa düzenli park gezilerine gereksinim duyar. Çevrede küçük hayvanlar varken bu köpek kontrol altında tutulmalıdır.
  Bakımı
  Tel Tüylü Tilki Terrieri ev hayvanı olarak alınacaksa tüyleri sert bir fırçayla taranıp sadece gerektiğinde yıkanmalıdır. Kürkün görünümünün korunması için yılda bir kaç kez profesyonel bakım gerekir. Yarışma köpekleri için bu daha sık yapılmalıdır. Bu ırk neredeyse hiç tüy dökmez ve alerjik köpek sahipleri için uygun bir seçenektir.
  Kökeni
  Terrierlerin üretiminde günümüz üreticilerin eski Dachshund, İngiliz Tazısı ve daha sonra Tilki Tazısı ve Beagle kullandığını biliyoruz. En eski terrierlerden biri olan Tilki Terrieri 18. yüzyılda İngiltere'de tilki avında kullanıldı. Görevi tilkiyi ininden dışarı sürmekti. Hayvan dışarı çıkıncaya kadar ona havlayıp hırlayarak rahatsız ediyordu. Ayrıca gayet etkili sıçan avcısıydılar. Tel Tüylü olanlar sert arazi için daha uygun bulunduğundan Düz Tüylü Tilki Terrieri'nden ayrı üretilmişlerdir. Bugün Tilki Terrieri temel olarak bir eşlik köpeğidir. Tel Tüylü ve Düz Tüylü Tilki Terrieri, 1984'de Amerika'da ayrılmış olsalar da bazen aynı ırk kabul edilir. Tilki Terrieri av, iz sürme, bekçi köpekliği ve agility gibi alanlarda kullanılabilir.
  Karakter Özellikleri
  başka köpeklerle geçinme
  başka petlerle geçinme
  çocuklarla anlaşma
  yabancılara davranış
  itaat seviyesi
  eğitilebilirlik
  koruma özelliği
  ekzersiz ihtiyacı
  oyun oynama isteği
  Boyut ve Ağırlık
  ırk boyutu Küçük
  yükseklik (erkek) 36 - 41 cm
  yükseklik (dişi) 33 - 38 cm
  kilo (erkek) 7 - 9 Kg
  kilo (dişi) 6 - 8 Kg
  Tüy Özellikleri
  tüy uzunluğu Orta uzunlukta
  tüy yapısı Tel tel yapıda, Sert, Sık, Düz
  fırçalanma ihtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  traş , banyo ihtiyacı Yılda 2 - 3 kez traş ihtiyacı vardır. Gerektiğinde yıkanabilir
  tüy dökümü Tüy dökmez
  taşıdığı renkler Beyaz üzerinde Siyah, Kahverengi lekeli
  Irk Özellikleri
  kişilik yapısı Agresif, Enerjik, Cesur, Kıskanç, Sadık, İnatçı
  kötü huyları Kıskançlık, Aşırı havlama
  yatkın olduğu görevler Avcı, Bekçi
  en uygun iklim Her İklimde yaşayabilir
  en uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
  yatkın olduğu hastalıklar Epilepsi, Lens çıkığı, Distichiasis, Katarakt, Legg - Perthes hastalığı, Deri problemleri
  ortalama ömür 15 Yıl
  Diğer Özellikleri
  ırk grubu Terrier
  bilinen diğer isimleri - - -
  memleketi İngiltere 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Belçika Tervuren resimleri


  Belçika Tervuren resimleri 1.jpgBelçika Tervuren resimleri 2.jpgBelçika Tervuren resimleri 3.jpgBelçika Tervuren resimleri 4.jpg  Eklenti Eklenti      

+ Yorum Gönder