+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Kedıler hakkında bılınmeyen Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kedıler hakkında bılınmeyen
  Kedilerin bilinmeyen yönleri


  Kediler hakkında bilgiler


  Kediler hakkında.jpg

  İngilizce'de "cat", Fransızca'da "chat", Almanca'da "katze", İspanyolca'da "gato", İtalyanca'da "gatto", Japonca'da "neko" "kedi" için kullanılan kelimedir.
  Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır.

  En iri kedi ırkı Ragdoll, en ufak kedi ırkı Singapura'dır. Ragdoll cinsi kedilerin erkeklerinin ağırlığı 5.5 kg ile 9 kg arasında değişirken, dişilerinin ağırlığı 4.5 kg ile 7 kg arasında değişir. Singapura cinsinin erkekleri yaklaşık 3 kg iken, dişileri yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. Ortalama bir kedi yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100'ün üzerinde yavruya sahip olabilir. 1952 yılında ABD'nin Texas eyaletinde yaşayan Tabby adlı kedi, 18 yaşında son yavrusuna sahip olmadan önce doğurmuş olduğu 420'nin üzerindeki kedi ile bu alandaki rekorun sahibidir. Tek bir çift kedi ve onların doğurdukları yavru kediler 7 yıl içinde 420,000'in üstünde birey içeren bir kedi nüfusu oluşturabilir.

  Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.
  Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır.

  Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.

  Kedilerin köPage Rankücük kemikleri olmadığından kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.
  Psikoloji biliminde, kedilerden korkma durumu ailurofobi, kedilere duyulan sapkınlık ise ailurofili terimleriyle anlatılır. (Ailuro kökeni Yunanca'dan gelmektedir).
  Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç "miyav" lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır.
  Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.
  Kediler renkli görebilmekle birlikte kısmi renk körüdürler. Bu renk körlüğü insanlarda görülen kırmızı/yeşil renk körlüğüne denk gelmektedir. (Kırmızı tonlar yeşil tonlarında, yeşil tonları kırmızı tonları olarak görülmektedir.)

  Bir kedi hayatının neredeyse % 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Vay be ne kadar çok bilmediğimiz şey varmış var baya da şaşırtıcı.Ama güzel şeyler ne öğrensek kardır.
 3. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  bir çok kedi türü vardır hepside birbirinden farklı özellikleri var insanlar daha çok yavru kedileri tercih etmekte ve onlara karşı duyulan ilgi çok büyüktür.kediler insanların hoşnut olabileceği oyunlar oynayarak insanları sevindirirler
+ Yorum Gönder


kedi sesi,  kedi cinsleri,  kedı ler,  KEDİ