+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Simsiyah köpek cinsi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Simsiyah köpek cinsi
  Simsiyah köpek cinsi hakkında bilgi

  Simsiyah köpeklerin özellikleri  simsiyah köpek cinsi 1.jpg

  Temel Özellikleri
  Great Dane (Danua) asaleti dayanıklılıkla gücü zerafetle birleştiren dev bir köpektir. Great Dane yapısı gereği fazla değişkenlik göstermeyen bir köpektir ancak koşullar gerektirdiğinde saldırganlaşabilir. Temel özellik olarak yumuşak huylu duygulu ve sabırlıdır.

  Great Dane'lerin yabancıları korkutmasını önlemek ya da birini bir baş darbesiyle yıkmasını önlemek için hemen iyi bir itaat eğitiminden geçirilmesi gereklidir.

  Neler Yapar?
  Uzun tarihi boyunca Great Dane savaş köpeği av köpeği küçük araba çeken köpek bekçi köpeği ve muhafız köpek olarak kullanılmıştır. Günümüzde halen az da olsa bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Ancak artık aslen iyi huyluluğu ve güzelliği nedeniyle arkadaş köpek olarak değerlidir.

  Kökeni
  İ.ö. 36 yılına ait bir Grek parasının üzerinde günümüzde yaşayan Great Dane'ye çok benzeyen bir köpek resmi yer alır. Eğer bu köpeğin Grek kökenili olduğunu düşünüyorsanız neden "köpeklerin Apollosu" dendiğini anlamanız kolaylaşır.

  Ne var ki bu cins hakkında çok kesin ve çürütülemeyecek ve yüzyıllar sonra yaşanan bir dönemden gelen bir bilgiye sahip bulunuyoruz. 407 yılında Almanya'nın Gaul bölgesi İtalya'nın bir kısmı ve İspanya beraberinde mastiff benzeri güçlü köpeklerini de getiren Asyalı bir kavim (Alanlar) tarafından istila edildi.

  özellikle Almanya'da ayıların ve yaban domuzlarının üstesinden gelebilen bu muhteşem hayvanların hayranlık uyandırdığı bu ülkede bir cinsleştirme süreci başlatıldı. Bu köpekler İrlanda tazılarıyla çiftleştirildiler. Bu çiftleşmeden günümüzde Great Dane olarak bilinen büyük ince ve çevik köpekler dünyaya geldi. İngilizce Dane denilmesine rağmen bu köpeklerin Danimarka'yla hiçbir ilgisi yoktur.

  Great Dane cinsi köpekler temel kökenleri ve karakteristik özellikleri aşağı yukarı aynı olmakla beraber kendi içlerinde birkaç cinse ayrılırlar. Bu farklılık en belirgin olarak tüy renklerinden gözlenebilir.

  Kumral Great Dane Great Dane'yle aynı kökenden gelir. özellikleri aynıdır. Tüy rengi değişiktir.

  Benekli Great Dane Kumral Great Dane'yle beraber Great Dane'lerin en sevimlisidir. özellikleri aynıdır. Tüy rengi değişiktir.

  Alacalı Great Dane bütün Great Dane cinsi köpeklerin en gösterişlisidir. özellikleri aynıdır. Tüy rengi değişiktir.


  Familya: çiftlik köpeği mastiff Diğer Adları: Deutsche Dogge German Mastiff İri Danimarkalı Rengi: Siyah çehreli benekli açık kahverengi; mavi; siyah; beyaz üstüne düzensiz siyah benekler Çıkış Yeri: Almanya Çıkış Tarihi: Orta çağ Orjinal İşlevi: Av koruma büyük oyun avları Günümüzdeki İşlevi: Arkadaş Ortalama Ömür: 6-8 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 45-60/45-60 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 76-81/71-76 cm
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu köpek cinsi çok sakin, güçlü, dayanıklı ancak sakinliği de bir yere kadar. Şartlar gerektirdiğinde de aniden başka bir hale bürünebilir. Yani tanınmaz hale gelir. Günümüzde evde beslenilmek de veya bekçi köpeği olarak yetiştirilmektedir.
+ Yorum Gönder