+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Bernese Dağ Köpeği Köpekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bernese Dağ Köpeği Köpekleri
  Bernese Dağ Köpeği hakkında bilgiler


  Bernese Dağ Köpeği1.jpg

  Bernese Dağ Köpekleri İsviçre kökenli güçlü ve büyük köpeklerdir. Büyük olmalarının yanı sıra Alp dağlarında yetişen ve yaşayan 4 ırktan biridir. Bu 4 ırkın lakabı “sennenhund” olarak geçer.Bu sebeple bu ırkın İsveççe adı “Berner Sennenhund” dur. Irk; ismini asıl çıkış yeri olan İsviçre kenti Berne’den almıştır. “Berneli” anlamına gelen “Bernese, Berner” olarak adlandırılmıştır. Soyu çok eskiye dayanan bu ırkın Roma zamanında zırh kuşanıp savaşa götürüldüğü söylenir. İsviçre de çoban köpeği, süt arabası köpeği, ev köpeği olarak insanoğlunun hayatında yer almıştır.

  Büyük boy sınıflandırmasına giren bu insan canlısı dostlarımız 2 katman tüylü olup 3 renk barındırmaktadır (siyah, kahverengi, beyaz). Berneselerde ki alın ortasındaki belirgin beyazlığa “nişane” denir. Alın ortasından başlayan beyazlık ağız boyu devam edip göğsünde artı şeklini aldıktan sonra karnına kadar devam eder. Gözlerin üstünde biraz yüksekte kahve rengi kaşları vardır. Yanaklarında ise siyah göz maskesinin ve beyaz sarkık dudaklarının yanında çene kemiğinin sonuna kadar kahvelik yer alır.

  Güçlü ve tüylü vücudunu süsleyen kahverengi göğsünde oluşan artının iki yanında kısa bir bölge de yerini alır. Ayrıca 4 pati ve kuyruğunun ucu beyazdır. Bu beyazlığın üstünde belli bir bölge ve arka bacakların arka tüyleri ve kuyruk altı tüyleri kahve-pas rengidir. Geriye kalan bütün tüyleri Dalgalı veya kıvırcık gece siyahıdır. Bu güzel tüyleri Bernese’leri dondurucu soğuktan korur. Aynı zamanda soğuktan koruduğu kadar olmasa da 2 katmanlı tüye sahip olduğu için güneşe maruz kalmadığı sürece orta sıcak iklimlerde de yaşayabilir.
  Düşük ve çok büyük olmayan üçgen kulaklara, çok uzun olmayan küt bir buruna sahiptir. Yanakları çok sarkık değildir. Geniş ve kalın bir kemik yapısı vardır. İri patili bu dostlarımız çok sert mizaçlı olmamanın yanı sıra korumacı köpeklerdir. Şefkatli, vefalı, çocuk seven bir köpektir. Aileden uzak kalmayı pek sevmezler. Ev için uygun olmayan büyük ve tüylü köpeklerdir. Geniş alanda çok daha mutlu olurlar. Çok zeki olmasının yanı sıra eğitime yatkınlardır.

  Çalışan yani iş köpekleri kategorisine giren Berneseler daima enerjisini iş yönünde harcamayı tercih ederler. Düzenli egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır. Eğer evde veya bahçede her hangi bir işi olmaksızın terk edilir ise o kendine bir iş bulur. Fakat bu bulacağı iş sizi pekte memnun etmeyebilir Yalnız kalabilecek bir ırktır fakat uzun süreli yalnızlıklar onu farklı psikolojik sorunlara itebilir. Diğer hayvanlarla ve köpekler ile geçinme sorunu yoktur.Fakat kıskançlık yapabilir.Çok nazik olan Berneseler sabır ve sosyalleştirmede büyük ilgi görmelidir.Şiddete karşı tepkili olabilirler.Her şeyi sahibinden umar.Bu yüzden sahibin vereceği eğitimi daha çabuk alabilecek olmanın yanı sıra çok çabuk sahibinin sevgisinden ötürü şımarabilirler.

  Berneseler biraz boğaza düşkün ve gıda seçici köpeklerdir. Mama konusunda biraz seçici olabilir.Çoğu Bernese “sert mama” tercih etmez. Ağızlarına gelen sert ödülü hemen atıverirler Kuru mamaya karşı ilgi duymuyor ise fresh mamalar ile veya içi dolgulu ödül mamaları ile karıştırılıp verilmelidir. Tüy ve gelişim açısından en profesyonel mama tercih edilmelidir.

  Bu ırkın Kalıtsal hastalıkları vardır. Kalça displazisi(çıkığı), mide dönmesi, ev yemeklerinden dolayı meydana gelen kanser bu ırkta görülebilir.

  Ortalama yaşam yılı 11 olan bu güzel dostlarımız iyi bir hayat arkadaşıdır. 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Bernese Dağ Köpeği resimleri

  Bernese Dağ Köpeği resimleri 1.jpg

  Bernese Dağ Köpeği resimleri 2.jpg

  Bernese Dağ Köpeği resimleri 3.jpg

  Bernese Dağ Köpeği resimleri 4.jpg
+ Yorum Gönder