+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Siyam Kedisi Hakkında Bilmek Istediğiniz Herşey Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Siyam Kedisi Hakkında Bilmek Istediğiniz Herşey
  siyam kedisi hakkında bilgiler 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Siyam Kedisi Hakkında Bilmek Istediğiniz Herşey

  Siyam Kedisi Hakkında Genel Bilgiler

  Siyam kedisi forumacil.jpg

  Siyam kedisi, Güneydoğu Asya'da günümüzde Tayland olarak bilinen Siyam'da kutsal tapınaklarda beslenen ve buradan tüm dünyaya yayılan kedi ırkı. Tayland dilindeki adı Wichien Maat'tır.

  Siyam kedileri kulakları, patileri, arka ayakları ve kuyrukları renkli noktaları olan açık renkli bir kürke sahiptir. Yavru siyamlar doğuşta krem veya beyaz renkte olurlar ve ilk aylarda vücutlarının çeşitli bölgelerinde görünür hale gelen noktalar gelişir. Dört haftalık olunca bu noktaların renkleri daha belirgin hale gelirler. Yaşı ilerledikçe siyam kedilerin renkleri koyulaşır ancak sıcak iklimlerde yaşayan yetişkin siyam kedileri soğuk iklimlerde yaşayanlardan daha açık bir kürke sahiptirler.

  Siyam kedileri badem şekilli, parlak mavi renkli gözlere ve kısa tüylere sahiptir.

  Geleneksel siyam kedisi akıllı, insan odaklı ve dost canlısıdır. Arkadaşları olan insanlarla sevecen ve samimi bir şekilde ve farklı tonları olan miyavlamaları ve hırıltılarıyla konuşurlar. Sakin tabiatları sayesinde bir evdeki ya da apartman dairesindeki hayata uyum sağlamakta hiç zorluk çekmezler, küçük çocuklara karşı hoşgörülüdürler.

  Sıkıldıkları zaman sadece ortalıktan yok olurlar. Çoğu, insanla oynarlarken tırnaklarını kapatır, bu yüzden onların patileri tarafından tırmalanmak az rastlanılan bir olaydır.

  Siyam kedileri çok zekidirler, fakat bu kolay eğitilebilecekleri anlamına da gelmez. Diğer kedi ırklarında olduğu gibi her siyam kedisinin farklı bir karakteri olabilir. Bazıları eğer erken yaşta eğitilirlerse sorun çıkarmadan tasma takmayı öğrenirler.

+ Yorum Gönder


siyam kedisi hakkında bilmek istediğiniz herşey