+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Kedilerin Tırnağı Sökülmeli Midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kedilerin Tırnağı Sökülmeli Midir
  Kedilerin Tırnağı Sökülmeli Midir kısaca açıkla 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Kedilerin Tırnağı Sökülmeli Midir

  KEDİLERİN TIRNAĞI
  Eğer kedinizin tırnaklarını sökmeyi düşünüyorsanız ya da bir veteriner hekim kısırlaştırılmasının yanında tırnaklarını da sökmeyi öneriyorsa, geri dönüşümü olmayan ameliyata karar vermeden önce lütfen tırnaklarını sökmeme nedenleri üzerine bir düşünün. Kediniz kararınızın sonuçlarını yıllarca yaşayacaktır, öyle ya da böyle.

  Tırnak Sökmek Tırnak Kesmek Demek Değildir

  Tırnak kesmek sadece pençesinin bir kısmının kaldırılması demek değildir. Bunun yerine kedinin ayak parmağının ilk eklem yerinin cerrahi amputasyonu (kesilip alınması) dur. Bu prosedür bir neşter, bir giyotin tipi kesici ya da lazerle gerçekleştirilse de, büyük bir ameliyattır ve hafife alınmamalıdır.

  Tırnak sökmek kediye faydalı olacak diye bir şey yoktur

  Bazen “bu onu uyutmaktan daha iyidir” gibi söylemler duyarsınız. Bu aldatıcıdır ve genellikle sadece sahibinin vicdanını rahatlatmak için söylenir. Sadece kedinin sahibi tırmalama sorunları nedeniyle kedinin uyutulmasına karar verebilir. Ayrıca, tırnaklarının aynen kalmasına da karar verebilir. Sağlık açısından ve davranış açısından kediye yarar sağlayan kısırlaştırmanın aksine, tırnak sökmenin kedi için hiçbir pozitif yönü bulunmamaktadır.

  Tırnak sökmek bir kedinin savunma silahını çalmaktır

  Tipik bir karşı argüman “ Benim kedim sadece kapalı ortamda”dır. Kapalı mekandaki kediler bile bazen kaçmayı başarırlar. Tırnağı sökülmüş bir kedinin büyük bir köpeğe, daha büyük bir kediye ya da bir avcıya karşı bir şansı yoktur. Dişleri olmasına rağmen, ısırmaya yeterince yakın olsa da, çok geç olabilir.

  Tırnak sökmek acılı bir cerrahi işlemdir


  10 kadar cerrahi sökme işlemi( eğer sadece ön ayaklar sökülmüşse) düşünün. Ağrı kesiciler başlangıçta yardımcı olabilir, ancak sinir uçları, haftalar aylar sonra iyileşebilir. Araştırmacılar acılı operasyonu şöyle açıklıyor: “ Kısırlaştırma ameliyatlarının iyileşmesi dahil, normal seyrindeki rutin iyileşmelerin aksine, tırnak sökme operasyonu, dayanılmaz acı sebebiyle duvarlara sıçrayan kedilerle sonuç bulmaktadır.
  •Tırnağın sökülmesi kedinin tuvalet problemlerine yol açar
  •Tırnağı sökülen kedi sıklıkla dışkılamak için kazmasıyla ortaya çıkan acıyı ilişkilendirir ,onun yerine daha yumuşak zemin seçimi bunu önleyecektir.
  •Tırnak sökme bazen ısırma problemlerine yol açar

  Kediler onlara hızlı bir uyarı tırmığı sağlayan yeteneklerini kaybettiklerinde, genellikle ikinci bir savunmaya başvururlar: İyi, sert bir ısırık. Kedinin sahibi, kedinin kızışma döneminde olduğunu düşünerek bazen kendini suçlu hissedebilir.

  Kedilere pençeleri ve ayak tırnaklarıyla ihtiyaç duydukları
  egzersizi sağlayın


  Bir kedinin halının üzerinde yatay konumda ya da uzun bir eşeleme sonrası dikey olarak esnemesini, gerinmesini seyredin. Pençeleriyle direnç kullanarak, kaslarını germek ve çekmek amacıyla, halıyı ya da sürtündüğü yüzeyi çekecektir. Kedilerin pençeleri aslında onların inanılmaz kas tonusu ve çevikliğinde pozitif ve büyük bir rol oynamaktadır.

  Bozulan yürüme şekli daha sonra eklem sorunlarına yol açabilir

  Evcil kediler, parmaklarına basarak yürürler. İlk ayak parmağının eksik olması nedeniyle bozulmuş bu yürüme şekliyle yürümek, daha sonrasında kalçada ve diğer eklemlerde artrite neden olan her türlü bacak eklemlerini etkileyebilir. Bir uzman “ A Rational Look at Declawing- Tırnak Sökmeye Rasyonel bir Bakış” makalesinde, bu eklem bozukluklarını tam olarak açıklamaktadır.

  Kediler “dokuz canlı” olmak için tam olarak kedi olmaya ihtiyaç duyar

  Dürüst olmak gerekirse, eğer bir kedi insan dilini konuşabilseydi, " Tabii, ayak parmağımı kesiniz" diyeceğini mi düşünüyorsunuz? Onun pençeleri ve tırnakları bir kediyi kedi yapan ayrılmaz parçalarıdır. Dürüst olmak gerekirse, özellikle insancıl alternatifler varken, ondan daha az bir şey olmasını isteyebilir misiniz? Bu sizin kararınız, ancak lütfen köklü ve kalıcı bir seçim yapmadan önce, kedinizin ihtiyaçlarını ciddi bir şekilde dikkate alın.

+ Yorum Gönder