+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Köpek Eğitiminde Ödül Kullanımı Nasıl Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Köpek Eğitiminde Ödül Kullanımı Nasıl Olur
  Köpek Eğitiminde Ödül Kullanımı Nasıl Olur kısaca açıkla 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Köpek Eğitiminde Ödül Kullanımı Nasıl Olur

  KÖĞEK EĞİTİMİNDE ÖDÜL

  Daha fazla köpek sahibi, köpek eğitiminde clicker( tuşlu bir alet ile) yöntemi gibi pozitif metotlara doğru dönüş yapıyor. Bu tip eğitimde genellikle köpeğin yeni davranışlar edinmesi için, ödüller kullanılarak köpek çağırılır.

  Köpek Eğitiminde Neden Ödüller(İkramlar) Kullanılır?

  Bazı insanlar, köpek eğitimi boyunca ikram kullanma konusunda endişelidirler. Köpeklerinin onlar için çaba göstermesi gerektiğine inanırlar ve köpek ödülleri eğitim aracından daha çok rüşvet gibi görünür. Hiç bir şey gerçekten uzak olamaz. İkramlar basit anlamda köpeğinizden istediğiniz davranış almanız için yardım eder ve sonra köpeğinizin doğru bir şekilde yapmasını sağlar.

  Ödüllere maaşınızla aynı şekilde bakmanız gerekir. Sevdiğiniz bir işiniz ve iyi bir patronunuz olsa bile, maaş almanız durdurulursa, sizin de çalışma istediğiniz gider. Köpek ödülleri de köpek maaşlarıdır. Eğitim zamanı geldiğinde, köpeğinizin çalışma isteğini gösteren emin bir yoldur.

  Cezp Edici Olarak Köpek Ödülleri Kullanmak

  Köpeği eğitmenin bir yolu, istediğiniz davranışı yapması için köpeğinizi cezp etmek amacıyla kullanmaktır. Örneğin, bir köpeği oturması için eğitiyorsanız, onu bir ödülle cezberek başlayabilirsiniz. Bir ödülü burnuna yakın tutun ve yavaşça başının arkasına doğru hareket ettirin. Çoğu köpek ödülü izlemek için burunlarını takip edecek ve burnu kalktığı için, vücudunu aşağı indirecektir. Cezp etme oturma ve yuvarlanma dahil diğer davranışlarda da işe yarar.

  Ödüllendirmek İçin Köpek Ödülleri Kullanmak

  Köpek ödülleri ayrıca, bir şeyi doğru yaptıklarını bilmelerini sağlamak amacıyla ödüllendirmek için iyi bir yoldur. Eğer köpeğinizin oturmasını istiyorsanız, ona bunu doğru yaptığını anlamasını sağlayan bir ödül verebilirsiniz. Poposunu yere koyduğunda ikinci ödülünü verin. Bu tüm davranışlarda işe yarar. Misafir kapıya geldiğinde, sessizce oturmak ya da yemek boyunca sessizce uzanmak gibi istediğiniz davranışları tekrar ederek, bu davranışı teşvik etmek için bir ikramla ödüllendirerek cesaretlendirebilirsiniz.

  Köpek Ödüllerini Küçük Tutun

  Köpeğinizi ödüllendirmek için her gün bir avuç ikram vermek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, uğruna çaba göstereceği küçük ikramlar kullanın. Çoğu köpek için sadece küçük bir kemirmelik işini yapması için yeterli olur.

  Köpeğinizin Beslenmesini Ayarlayın

  Köpeğinizi her gün beslediğinizde, ikramları da akılda tutun ve o doğrultuda yiyecek miktarını ayarlayın. Eğitim boyunca ikramları aldığı için köpeğinizin ihtiyacı olandan daha fazla kalori tüketmesini istemezsiniz. Köpeklerde obezite birçok sağlık problemine neden olur, bu yüzden gün boyunca aldığı ödülleri karşılamak için köpeğin düzenli beslenmesini ayarlamak önemlidir.

  Köpek Ödüllerini Aşamalı Olarak Azaltma

  Köpek eğitimi sırasında insanların yanlış algısı, köpeklerin yalnızca ödül için istenen davranışları sergilediğidir. Endişelenmeyin! Hayatınız boyunca cepleriniz ödül dolu olarak gezmeniz gerekmeyecek. Köpeğiniz yeni davranışını öğrendiğinde, ödülleri arada bir verecek şekilde aşamalı olarak azaltabilirsiniz. Bu metodu denedikten sonra, çoğu köpek sahibi, eğitim için ödül kullanmanın eğitimi eğlenceli hale getirdiğini düşünür!

+ Yorum Gönder