+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Hepatic Lipidosis (karaciğer Yağlanmasi) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Hepatic Lipidosis (karaciğer Yağlanmasi)
  Hepatic Lipidosis (karaciğer Yağlanmasi) hakkında bilgi

  Hepatic Lipidosis (karaciğer Yağlanmasi) nasıl bir hastalıktır
  Hepatic lipidosis, kedilerde en sık görülen karaciğer hastalıklarından biridir. Ev hayvanları arasında yalnızca kedilerde rastlanan bir hastalıktır.

  Karaciğer yağlanması, kedinin stres ya da başka bir nedenden dolayı yemek yemeyi bırakması üzerine ortaya çıkar. Bir kedi birkaç gün boyunca yemediği takdirde kedinin vücudu enerji üretmek için yağları kullanmaya başlar. Ne var ki, kedinin metabolizması yağları gerektiği şekilde işleyemediği için yağ hücreleri karaciğerde birikme yapar ve karaciğerin işlevini yerine getirmesine engel olur. Karaciğer yağlanması hayati tehlike içeren bir durumdur ve zamanında müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden, kedi ne sebeple olursa olsun bir günden fazla yemek yemediyse derhal veterinere başvurulmalıdır. Zira karaciğer yağlanması çok hızlı bir şekilde ilerleyebilir.
  Hastalık her cins ve yaştan kedide görülmekle birlikte, obez kediler daha çok risk altındadır. Karaciğer yağlanması, başka karaciğer hastalıklarına eşlik edebilir.
  Belirtiler:
  Hastalığın nedeni ve en açık görülen belirtisi iştahsızlıktır. Karaciğer yağlanmasının ilk safhalarındaki bir kedi biraz kilo kaybeder, ayrıca su kaybı yaşayabilir, aşırı salya salgılayabilir ve kusabilir. Hastalığın ileri safhalarında kilo kaybı ciddi boyutlara ulaşır, diş etleri ve gözler sararır, hatta kedi nöbet geçirebilir. Eğer kedinizde bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz kedinizi acilen veteriner hekiminize götürün.
  Teşhis:
  Aşırı kilolu bir kedinin iştahını kaybetmesi, veteriner hekimin karaciğer yağlanmasından şüphelenmesine yol açacaktır. Fiziksel muayene sonucunda kas kitlesinde azalma ve sarılık olduğu görülürse bu, büyük olasılıkla bir karaciğer hastalığı olduğu anlamına gelir. Veteriner hekiminiz karaciğer fonksiyonlarının ne kadar azaldığını görebilmek için kan testleri yapacaktır. Karaciğer enzimlerinde artış olup olmadığı ve kolesterol seviyesi laboratuar bulgularında ortaya çıkacaktır. Karaciğer biyopsisi sonucunda karaciğer hücrelerinin içinde ve çevresinde yüksek seviyelerde yağ görülmesi, kedide karaciğer yağlanması olduğuna işaret eder.
  Tedavi:
  Karaciğer yağlanması, özellikle de ilk safhalarda teşhis edildiğinde, tedavisi mümkün bir hastalıktır. İyi bir tedavi sonucunda kedilerin yüzde 70 ila 80'i hastalığı atlatır. Tedavi edilmediğinde ise hastalık hızla ilerler ve mutlaka ölümle sonuçlanır. Başarılı bir tedavi için kedinin iştahı yerine gelene kadar yoğun besin takviyesi gereklidir. Bu sayede kedinin temel beslenme ihtiyaçları karşılanacak, karaciğerin kendi kendini yenilemesi kolaylaşacak ve hastalık yüzünden ortaya çıkan metabolik dengesizliklerin düzelmesi sağlanacaktır. Tedavi sırasında da, sarılık ya da nöbet geçirme gibi hastalığın ileri safhalarına işaret eden belirtiler görüldüğü takdirde hiç vakit geçirmeden bir veteriner hekime başvurulmalıdır.
  Önlem:
  Bu hastalık aşırı kilolu kedilerde çok daha yaygın görülür, zira bu kediler kilo sorunu olmayan kedilere oranla yağ işlemeye daha yatkın olurlar. Kedinizde karaciğer yağlanması hastalığının ortaya çıkmaması için alınacak en iyi önlem kedinizin sağlıklı bir vücut ağırlığında kalmasını sağlamaktır. Veterineri hekimniz size etkili bir kilo kontrolü için uygun diyeti önerecektir.
  Kedinizin doğru ve dengeli beslenmesini, sürekli egzersiz yapmasını ve bolca su içmesini sağlayarak uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini ve karaciğer yağlanması gibi hastalıklara yakalanma riskinin düşük olmasını garanti edebilirsiniz.


 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Hepatic Lipidosis (karaciğer Yağlanmasi) nasıl ortaya çıkar


  Kedileri bu hastalıktan nasıl koruyabiliriz  *Karaciğer yağlanması, hepatositlerde aşırı miktarda trigliserid birikmesiyle karakterize metabolik bir hastalıktır. Karaciğerin toplam ağırlığının %5’inden fazla trigliserid birikimi hepatik lipidozis olarak tanımlanmaktadır.*Kedilerde en sık görülen karaciğer hastalıklarından biridir. Her yaşta ve her ırk kedide hastalık oluşmakla birlikte dişi kediler, erkeklere nazaran daha çok etkilenmektedirler. İştahsızlık öncesi dönemde bir kedinin aşırı kilolu olması klinik hepatik lipidozis riskini artırmaktadır. Hastalığın Gelişimi*Hepatik lipidozis, kedinin stres ya da başka bir nedenden dolayı en az 2 hafta süren bir açlığı takiben oluşur. Kedinin vücudu enerji üretmek için yağları kullanmaya başlar. Ancak, kedinin metabolizması yağları gerektiği şekilde işleyemediği için yağ hücreleri karaciğerde birikme yapar ve karaciğerin işlevini yerine getirmesine engel olur. *İştahsızlığa neden olan başka bir hastalık saptandığında hastalık sekunder hepatik lipidozis olarak tanımlanırken, aksi durumda primer veya idiopatik hepatik lipidozis terimi kullanılmaktadır. Karaciğer yağlanması, başka karaciğer hastalıklarına eşlik edebilir.Hastalığın Belirtileri*Hastalığın nedeni ve en açık görülen belirtisi iştahsızlıktır. Karaciğer yağlanmasının ilk safhalarındaki kedi biraz kilo kaybeder. Hastalığın ileri safhalarında kilo kaybı ciddi boyutlara ulaşır. Halsizlik, aşırı salya, kusma, sarılık (deri, kulak içleri ve diş etleri), zaman zaman aşırı miyavlama, genel durum bozukluğu, hayvanların sepetlerinde ilgisiz durması, bir köşeye girip saklanması, körlük ve koma gibi davranış bozukluklarıdır.*Kedilerde hemen hemen tüm hepatik hastalıklarda ikterus görülebilmesine karşın, hepatik lipidozisin kedilerde gözlenen sarılığın en yaygın nedenlerindendir.Hastalığın Teşhisi*Aşırı kilolu bir kedinin iştahını kaybetmesi, veteriner hekimin karaciğer yağlanmasından şüphelenmesine yol açacaktır. Fiziksel muayene sonucunda kas kitlesinde azalma ve sarılık olduğu görülürse bu, büyük olasılıkla bir karaciğer hastalığı olduğu anlamına gelir.*Hastalığın teşhisinde başlıca sitoloji, kan örneklerinin laboratuar analizleri ve biyopsi ile karaciğerin histopatolojik değerlendirmeleri önem taşımaktadır
  Kedilerde hemen hemen tüm hepatik hastalıklarda ikterus görülebilmesine karşın, hepatik lipidozisin kedilerde gözlenen sarılığın en yaygın nedenlerinden biridir.
  *Hastalığın ayrıcı tanısında mide-barsak hastalıkları, diğer kaynaklı hepatopatiler, anemiler, felin infeksiyöz peritonitis (FIP) ve leukoz göz önünde tutulmalıdır.Tedavi*Hastalığın tedavisi, hastalığın şiddetine ve diğer hastalıkların varlığına bağlı olarak değişmektedir. Hastalık erken safhalarda teşhis edildiğinde, tedavisi mümkün bir hastalıktır.*Başarılı bir tedavi için kedinin iştahı yerine gelene kadar yoğun besin takviyesi gereklidir. Bu sayede kedinin temel beslenme ihtiyaçları karşılanacak, karaciğerin kendi kendini yenilemesi kolaylaşacak ve hastalık yüzünden ortaya çıkan metabolik dengesizliklerin düzelmesi sağlanacaktır.*Hastalık şekillendiğinde, iştah kaybına neden olan durum ortadan kaldırılmadığı sürece hastalanan kedi tekrar yeme içmeye başlamayabilir.
  Tıbbi müdahale yapılmadığı sürece hasta kedilerin %90’ından fazlası ölümle sonuçlanabilir.


 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Karaciğer Yağlanması Neden Olur

  Karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde normalin üstünde veya aşırı miktarda yağ birikmesi sonucu oluşan bir sorundur. Tıp biliminde Hepatomegali adıyla bilinir.

  Hastalık karaciğerin normal boyutunu aşmasıyla kendini gösterir. Yetişkin bir bireyin karaciğer boyutu bir futbol topu kadardır. Fakat bazı nedenler karaciğerin normal boyutunu aşmasına sebebiyet verir. Karaciğer büyümesi tek basına tehlike arz etmez. Karaciğer yağlanması karaciğerde iltihap/yangıya neden olur. Bu duruma tıpta steatoheapatit denir.

+ Yorum Gönder


kedilerde karaciğer yağlanması,  karaciger lipidozis veteriner