+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Van Kedisi Özellikleri, Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Van Kedisi Özellikleri, Resimleri
  Van Kedisi resimleri

  Van Kedisi.jpgvan-kedisi1.jpgvankedisi4.jpg

  Zeki, canlı ve insana bağlı bir yapısı vardır. Kendilerini temizlemede büyük bir titizlik gösterirler. Van kedisi iyi bir avcı olmanın yanısıra kendi isteğiyle suda yüzmeyi ve suyla oynamayı seven tek kedi türüdür. İyi bir arkadaş ve oyuncu olmakla beraber kucağa alınmaktan hoşlanmaz.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Uzun olmayan orta büyüklükte bir başı olan Van kedilerinin yüzü üçgen şeklinde ve çevresi belirlenmiştir. Elmacık kemikleri de çıkıktır. Boynu güçlü ama kısadır.

  Gözler hafif şekilde basık badem şeklinde ve eğik olarak yüze yerleşmiştir. Göz bebekleri yuvarlak ve belirgindir. Van kedisini çekici kılan özelliklerden birisi de onun gözlerinin rengidir. Her iki gözü mavi, her iki gözü (kehribar sarı renk ve tonları) olabileceği gibi bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte de olabilir.

  Kulakları büyük ve geniş, dibe doğru bir yuvarlaklık söz konusudur. Burun ucu, patiler ve kulak içleri pembe renktedir. Van kedilerinde sağırlığın yaygın olduğu kanaati varsa da her iki gözü farklı renkteki kedilerde ve mavi gözlülerde ancak %2-3 civarında sağırlık vardır.

  Vücudu uzun, kaslı ve iri kemiklidir. Arka patileri öndekilerden daha uzundur. Bacaklar kaslıdır ve birbirlerinden iyice ayrılabilir. Parmakları da o derece sıktır. Tüyleri uzun ve diplere doğru ipeksi bir yapıdadır. Kuyruğu tilki kuyruğu gibi uzun ve tüylüdür.

  Tüy Bakımı
  Van kedisinin tüyleri Ankara kedisine oranla daha kısadır. Günlük olarak yapılan fırçalamalar yeterlidir. Yazın diğer kediler gibi tüy de---gıs---imi yaşar ve o dönemde tüyleri azalır. Tüyler kışın yeniden eski rengini ve şeklini alır

  Kökeni
  Türkiye'de üretilen ve saf Türk kedisi olan bu ırkın anavatanı ve kökeni Van yöresidir.

  Van kedisi korkmadan suya girip yüzen tek kedi ırkıdır ve 1969 yılında saf kan kedi ırkı olarak kabul edilmiştir.

  Dünya üzerindeki kedi cinsleri arasında en doğal olan türlerden biri olarak tanınmaktadır. İlk kez bir ingiliz çift tarafından ingiltere'ye götürülmüş ve ---cög---altılmış daha sonrada Avrupa'ya yayılmıştır. 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Van kedisinin özellikleri

  vankedisi5.jpg

  Karakteri:
  Dengeli ve sessiz

  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; fırçalanma ve taranmaya hemen hemen hiç ihtiyaç duymaz.

  Rengi: Himalaya desenli melez kedi rengi hariç; baskın renk ve beyaz; kahverengi ve gri çizgili ve beyaz; kesit renkli ve beyaz; rastgele şekiller Van kedisi deseninin değerini düşürmemeli; yüzde parlaklık tercih edilir.

  Tüy Şekli: Kısmen uzun

  Çıkış Yeri: Türkiye

  Vücut Yapısı: Orta

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Van kedileri nesilleri tehdit olan bir kedi türüdür. bu kedi türün bazıları her iki gözleri farklı renkte iken bazıları ise öyle değil ancak bembeyaz bir bedene sahiptirler. van kedileri çok şeker kedilerdir. bu kedilerin bakımına özen gösterilmeli.
+ Yorum Gönder


kedi cinsleri resimli