+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Avustralya Çoban Köpeği - özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Avustralya Çoban Köpeği - özellikleri
  Avustralya Çoban Köpeği ile ilgili bilgiler

  Avustralya Çoban Köpeği 1.jpgAvustralya Çoban Köpeği.jpg

  Familya: çiftlik köpeği, çoban köpeği

  Diğer Adları: Australian Shepherd, Aussies

  Rengi: Mavi gri; kızıl; siyah dalgalı veya benekli

  Çıkış Yeri: Avustralya

  Çıkış Tarihi: 1800'ler

  Orjinal İşlevi: Koyun sürüsü çobanı

  Günümüzdeki İşlevi: Koyun sürüsü çobanı, bekçilik, koruma, çoban köpeği yarışmaları

  Ortalama Ömür: 12-15 yıl

  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 23-29/18-25 kg

  Boy Erkek/Boy Dişi: 51-58/46-53 cm


  Temel Özellikleri
  Avustralya Heeler, Hall's Heeler, Queensland Heeler ve Blue Heeler isimleriyle de bilinen Avustralya çoban köpeği sağlam bünyeli, kaslı, güçlü, çalışkan ve çok çeviktir.

  Apartman hayatı için tavsiye edilmez veya en azından büyük bir bahçe gereklidir. Bu hayvanların inanılmaz dayanıklılığı ve kuvveti vardır ve onlara yaptıracağınız her türlü aktiviteden hoşlanırlar.

  Egzersiz onlar için fevkalade önemlidir, yeterince egzersiz yapmadıkları zaman canları sıkılır ve tahrip edici olabilirler.

  Neler Yapar?
  çalışkan ve sürü güden bu ırk, arka bahçede yalnız başına oturmayı sevmez. En akıllı ırklardan olan Avustralya çoban köpeği çok çabuk sıkılabilir, bu da ciddi davranış bozukluklarına yol açar. Bu köpekler hareketli olayların bir parçası olmalıdır. Sadıktırlar, koruyucu ve dikkatlidirler.

  Mükemmel bir koruma köpeğidir. Cesur ve güvenilirdir. İtaatkarlıkta ve sürü gütmede çok başarılıdır. Küçüklükten yapılan sıkı eğitim ve gördüğü günlük ilgi sonucunda mutlu ve iyi bir köpek olur. Genellikle tek bir kişiyi sahip olarak kabul eder.

  Bazen tanımadıkları insanlardan ve köpeklerden kuşkulanabilirler ve çok agresif olabilirler çünkü hakimiyet kurmayı severler. Küçüklüğünden beri tanıdığı aile bireylerinin çocukları haricindeki diğer çocuklarla iyi anlaşmazlar.

  Avustralya çoban Köpekleri çok kolaylıkla eğitilebilir. Bu köpekler havlamaz. Yavruları beyaz doğar ama yetişkin halinin rengini patilerinin altında görebilirsiniz.

  Avustralya çoban Köpeği çok aktif bir köpektir ve hemen her türlü çiftlik hayvanını ağıla kadar güdebilir. Küçük gövdeli köpekler bu görev için daha uygundur, çünkü sığırların arasında daha hızlı hareket edebilirler. Gerektiğinde hırlama ve havlama arası bir ses çıkarırlar.

  Tarihçesi
  19. yüzyılda öncü yerleşimciler büyük hayvan çiftliklerinde sığırları gütmek için Avustralya çoban Köpeklerini geliştirdiler. Göçmenlerin Avrupa'dan beraberinde getirdikleri ve o zamanki adları Blue Hellers olan köpekler, uzun mesafelere ve yeni kıtanın iklimine alışamadılar. Böylece çiftçiler yeni üreme deneylerine başladılar.

  Avustralya çoban Köpeği, İskoçya'dan gelen blue merle Collie ile vahşi Avustralya Dingolarının bir karışımından elde edilmiştir. Avustralya Kelpie, Dalmaçyalı ve Bull Terrier de bu karışıma eklenmiştir. Bu karışımın sonucu ortaya eşine çok az rastlanan, sürüyü sessizce ama gücüyle güden, sığırları zor, kuru ve sıcak iklim koşullarında uzun mesafeler boyunca gütmeye istekli, mükemmel bir çoban köpeği çıkmıştır.

  Koruma ve gütme içgüdüleri çok kuvvetlidir. Avustralya çoban Köpeği AKC tarafından 1980'de tanınmıştır. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Köpekler bir çok cinsi olan bir hayvandır. avustralya Çoban Köpeği de bunlardan biridir. çiftlik ve çoban köpeklerinin soyundan gelmektedir. Avustralya Çoban Köpeği ortalama 12-15 yıl yaşamaktadırlar. ayrıca çok büyük bir köpekte değildir.
+ Yorum Gönder


avustralya çoban köpeği,  avusturya çoban köpeği,  avustralya çoban köpeği fiyatları