+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Birman kedisi - özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Birman kedisi - özellikleri
  Birman kedisinin özellikleri
  Karakteri: Sessiz, sahibine bağlı, kucaktan oldukça hoşlanan, iyi huylu, dengeli karakterliBakım: Oldukça bakım gerektirir; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.Rengi: CFA'da bilinen dört orjinal Birman rengi vardır: ayı balığı noktalı; mavi noktalı; açık mor noktalı; çikolata rengi noktalı. TICA'da bu dört geleneksel renge başka renkler de eklenmiştir: tarçın rengi, açık kahverengi, kızıl ve krem noktalı; ayı balığı kesit noktalı, mavi, çikolata rengi, açık mor, tarçın rengi; vaşak kesit noktalı, mavi, çikolata rengi, tarçın rengi, açık mor, açık kahverengi,
  kızıl, krem; kaplumbağa kesit noktalı, çikolata rengi, mavi, tarçın rengi, açık mor ve açık kahverengiTüy Şekli: Kısmen uzunÇıkış Yeri: FransaVücut Yapısı: Orta/Büyük  Karakteri: Sessiz, sahibine bağlı, kucaktan oldukça hoşlanan, iyi huylu, dengeli karakterli

  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.

  Rengi: CFA'da bilinen dört orjinal Birman rengi vardır: ayı balığı noktalı; mavi noktalı; açık mor noktalı; çikolata rengi noktalı. TICA'da bu dört geleneksel renge başka renkler de eklenmiştir: tarçın rengi, açık kahverengi, kızıl ve krem noktalı; ayı balığı kesit noktalı, mavi, çikolata rengi, açık mor, tarçın rengi; vaşak kesit noktalı, mavi, çikolata rengi, tarçın rengi, açık mor, açık kahverengi, kızıl, krem; kaplumbağa kesit noktalı, çikolata rengi, mavi, tarçın rengi, açık mor ve açık kahverengi

  Tüy Şekli: Kısmen uzun

  Çıkış Yeri: Fransa

  Vücut Yapısı: Orta/Büyük
  Temel Özellikleri
  Edepli ve duygusal, enerji dolu ve oyuncudur. Birman kedisinin gözleri ve hayranlık uyandıran yüz ifadesi ister evcil olsun, ister vahşi onu diğer kedilerden ayırır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Geniş, yuvarlak ve güçlü bir kafası, dolgun yanakları, yuvarlak bir burnu, sağlam ve iyi gelişmiş bir çenesi vardır. Yuvarlak uçlu kulakları orta uzunlukta, aşağı doğru genişleyerek ve birbirinden iyice ayrık olarak başına oturur.

  Gözleri yuvarlak ve dış kenarları hafifçe yukarı kalkıktır. Bedeni uzun ve iyi gelişmiştir. Bacakları orta uzunlukta ve kalındır. Patileri geniş, yuvarlak ve sağlamdır. Kuyruğu bedeniyle orantılı ve orta uzunluktadır.

  Tüyleri uzunca ve ipeksi bir dokudadır. Boynununu süsleyen yaka gibi uzun tüyleri vardır. Karın bölgesinde tüyleri hafifçe dalgalıdır.

  Tüy Bakımı
  Birman'ın uzun tüylerini hep iyi durumda tutabilmek için muntazam bakım yapılması gerekir.

  Kökeni
  Bugünkü Birman kedisinin ataları Burma'da ki eski Budist tapınaklara dayanır. Hindi-çin'in rahipleri ve zengin pirinç yetiştiricileri ölüm Tanrıçası ile konuşabildiğine inandıkları bu kedileri kutsallaştırmışlardı.

  Rahiplerle beraber Tibet'e bile giden kediler, Burma'lı bürokratların hediyesi olarak İngiliz ve Fransız subaylarla da Avrupaya gelmişlerdir.

  Fransa'da Burma'nın kutsal kedileri olarak adlandırılan bu ırk kısa tüylü Burmese ile karıştırılmamalıdır. Aslında Burmese kedisinin Burma ile hiç bir ilgisi olmadığından Burmese denilmesi de yanlıştır.

  birman-kedisi-hakk-nda-bilgi-1.jpgbirman-kedisi-hakk-nda-bilgi-2.jpg 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kediler çok tatlı hayvanlar dır ancak onları eğitmek çok zordur. kediler de diğer tüm hayvanlar gibi kendi içinde türlere ayrılmaktadır. bunlardan biri de birman türü kedidir. bu kedi türü hayranlık uyandırıcak bir güğzelliğe sahiptir. ayrıca çok duygusal ve oyuncu bir kedidir.
+ Yorum Gönder