+ Yorum Gönder
Dantel ve Takılar ve Kışlık Örgüler Forumunda Bere Ve Atkı yapılışı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Bere Ve Atkı yapılışı
  Bere Ve Atkı yapılışı


  194 Gri (4 Ymk.), 044 Mavi (1 Ymk)
  1549 Hardal (1 Ymk.), 1291 Yeşil (1 Ymk.), 1175 Kırmızı (1 Ymk.), 966 Turuncu (1 Ymk.)
  Şiş No: 6-6,5

  Örgü şekli: Haroşa, düz örgü
  Atkı
  55 ilmek gri renkle haroşa örgü olarak başlanacak. Her sırada kenardan 1 ilmek kesilip diğer kenardan 1 ilmek artış yapılarak verev örgü oluşturulacak. Atkı içine konulan diğer renkler değişik sıralarda oluşturularak atkı boyu 173 cm’de bitirilecek.
  Bere
  Kulaklıklar 3 ilmekten haroşa örgüyle başlanıp yanlardan 1’er ilmek artırılarak 15 ilmeğe ulaşılacak. 2 adet kulaklık yapıldıktan sonra bir şişe 9 ilmek atılacak, 15 ilmeklik kulaklık takılacak, ön kısım için 26 ilmek artış yapılacak. 15 ilmeklik diğer kulaklığın ilmekleri takılıp tekrar 9 ilmek daha artırılarak 74 ilmek oluşturulup 1/1 lastik 6 sıra gri renkle örülecek. Daha sonra renkler 4’er ilmek olarak yerleştirilip atkıda olduğu gibi her sırada 1’er ilmek kaydırılarak verev desen elde edilecek. Lastik üstü 13 cm olduğunda 4 sırada bir ara ara ilmekler azaltılarak tepe üstünde 17 ilmek kalana kadar örülüp bitirilecek. Kulaklıkların kenarına aksesuar amaçlı renkli ipliklerle sarma ve bağcık yapılacak.
  Kolluk
  34 ilmek 1/1 lastik 4 sıra örülüp düz örgüye geçilecek. 2 sıra örüldükten sonra parmak deliği için 2 ilmek kesilip dönüşte kesilen ilmeklerin üzerine 7 ilmek artış yapılacak. Örgü 6 sıra örülüp parmak deliğinin yanlarından 1’er ilmek iç kesim yapılacak. Bu işlem 2 kere tekrarlanacak. 35 ilmeğe ulaşılacak. 24 sıra örüldükten sonra yanlardan 2 ilmek içerden 1’er ilmek artış yapılacak. 16 sıra örülüp bu işlem tekrarlanacak. 20 sıra örüldükten sonra lastiğe 1/1 geçirilerek lastik 4 sıra olarak örülüp bitirilecek.

  Kolluk üzerindeki yama ve cep aksesuarları:
  Cep: 10 ilmek 2/2 lastik 16 sıra örülecek, cep kapağı 10 ilmek düz olarak 2 sıra örülüp ilik açılarak üzerine 4 sıra örülüp bitirilecek. Kolluk üzerine dikilecek.
  Yama: 9 ilmekten başlanıp diğer renkli iplikler de girilerek 15 ilmek olana kadar
  .. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Kışın sizleri soğuktan koruması için kendinize bere ve atkı örebilirsiniz. Bere ve atkı örmek isteyen ve nasıl öreceğini bilmeyen bayanlar yukarıda bulunan bere ve atkı anlatımını uygulayarak istedikleri gibi bere ve atkıya sahip olabilirler.
+ Yorum Gönder


atkı yapılışı,  bere yapılışı,  atkı bere yapılışı,  atkı modelleri ve yapılışları,  örgü şapka yapılışı,  örgü atkı yapılışı