+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda namık kemal ZAVALLI COCUK kitap özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sazan
  Yeni Üye

  namık kemal ZAVALLI COCUK kitap özeti
  ZAVALLI COCUK kitabının özeti


  Namik Kemal'in son oyunudur.Abdulhamit'in ilk senelerinin hissi hayatina tesir etmektedir.Recaizade'nin Vuslat'i ile Abdulhak Hamit'in Icli Kizi'ndan, Usakzade'nin Bir Olunun Defteri'ne kadar butun bir edebiyatta bu kucuk piyesin havasini buluyoruz.Piyesin asil konusunu,19.asrin en moda mevzularindan biri olan ana-babanin cocuklarini kendi menfaatlerini dusunerek evlendirmelerinin felaketle neticelendigi davasi olustur.(10) Bu anlatimli basit oyunun etkisi oldukca buyuktur.Zavalli Cocuk ciktigi zaman o donemin butun kalem sahiplerine bir ornek olmustur.

  Zavalli Çocuk'ta görücü yoluyla evlenmeye karsi çikar. On bes perdelik Celaleddin Harzemsah, Namik Kemal'in en begendigi yapiti olarak bilinir. Oyun, Mogollar'a karsi Islam dünyasini koruyan Celaleddin Harzemsah'in kisiligi çevresinde gelisir. Bu eserde Namik Kemal, Islam birligi düsüncesini kapsamli bir biçimde sergilemistir.

  Şefika , babası Halil Bey’ in öksüz bir akrabası olduğu için yanına aldığı Ata ile birlikte büyümüştür. Bir süre sonra zengin bir paşa ile evlendirilen Şefika , gönlü Ata’ da olduğu için bu acıya dayanamaz ve hastalanır. Kısa süre içerisinde verem , Şefika’ yı ölümün eşiğine getirir. Okuldan izinli gelen tıbbiye öğrencisi Ata , Şefika’ nın ölmek üzere olduğunu görünce , eczaneden aldığı zehri içer , ikisi birlikte ölürler. 2. Ziyaretçi

  1873'te İstanbul'da yayımlanan Zavallı Çocuk, Namık Kemal'in son piyesi olan Celalettin Harzemşah'ın ön sözünde Magosa'da yazdığını kaydettiği üç perdelik, üçüncü piyesidir.

  Zavallı Çocuk'un konusu, anne ve babanın menfaat uğruna çocuklarını istemedikleri hâlde başkalarıyla evlendirmesinin felakete yol açmasıdır.
+ Yorum Gönder


zavallı çocuk,  namık kemal zavallı çocuk ,  zavallı çocuğun özeti,  zavallı çocuk namık kemal,  namık kemal zavallı çocuğun özeti,  Zavalli cocuk