+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Zifir (Orkun Uçar/Burak Turan) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Zifir (Orkun Uçar/Burak Turan) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları
  Zifir (Orkun Uçar/Burak Turan) Özeti, Konusu,


  Orkun Uçar ve Burak Turan’ın birlikte yazdıkları modern bir roman olan Zifir, cin mitine Doğu aynasından bakıyor.

  Batı, özellikle Anglo-Sakson kültüründe cinler; ormanda yaşayan şakacı, güzel, küçük yaratıklardır. Elf olarak anılırlar.
  Oysa Ortadoğu’da, Binbir Gece Masalları’nda rastladığımız cinler çok daha değişik türlerde ve tehlikelidir.
  Kuran-ı Kerim’de cinlerin varlığı tartışılmaz şekilde ortaya konur; tıpkı insanlar gibi içlerinde iyileri de vardır kötüleri de. Öte yandan dini metinlerde, mitolojide ve halk söylencelerinde yer almış cinler yine de fazla tanınmaz. Hayatın içinde, gündelik hayatta bunca izi olmasına rağmen cinler hala gölgeli bir alandadır.
  Özellikle Ortadoğu kültüründeki cin figürü, halk söylencelerinde bolca yer alsa da edebiyatta yeterince işlenmemiştir.

  Daha önce benzerine rastlanmamış bir roman olan Zifir, hurafelerden, efsanelerden ve halk söylencelerinden tanıdığımız cinleri bize aksiyon ve politik kurgu ile sunuyor.

  Hikaye, bir intiharla başlıyor. İntihar eden kişinin doğaüstü olaylara tutkusu, devletin özel bir biriminin bu olayı soruşturmasına yol açıyor. Elde edilen bulgular sıradan gibi görünen intiharın arkasında bazı gizemli güçleri işaret edince, bir uzman aranıyor.
  Başvurdukları kişi Azazil… Azazil, farklı doğmuş ve bir cin kabilesi tarafından büyütülmüş, uzun yıllar kötü cinlerle savaşmış ama yıllar önce bedenini ve ruhunu yaralayan bir mücadeleden sonra kendini emekliye ayıran birisidir.
  Azazil kendinden istenen yardımı yapmak istemese de sonra kararını değiştirir. Böylece macera başlar.
  Zifir.jpg
  Cinler dünyayı felakete götürecek, belki de bütün insanları yok edecek bir plan peşindedir. Hedefleri için Irak’taki Amerikan askerlerini büyüleyip Kabe’ye baskın bile yaptırmayı düşünmektedirler. Çünkü asıl istedikleri kutsal taş Hacer-ül Esved’tir.

  Kabe baskını sonrası dünya karışıyor ama kısa bir süre sonra cinlerin insanların boyutuna geçip, büyük saldırıyı başlatmasıyla tüm Dünya bir savaş alanına dönüşüyor.
  Savaş sadece dünyada kalmıyor, isyankar melekler, cehenneme de saldırıyor.
  Sonuçta cinler, insanlar, şeytanlar ve isyankar meleklerin karıştığı zifiri bir savaş başlıyor.
  Kahramanlarımız, bazen çok garip müttefikler bulsa da cinlere karşı insanlığı kurtarmaya çalışıyor.

  Zifir birçok ilginç alana göz atıyor… Cin dünyası, arada kalan dejinler, doğaüstü yetenekleri olan insanlar, Kabe baskını, cehennemde ve dünyada süren savaş, kitap boyunca insanı sürüklüyor. 2. Fatma
  Administrator

  Türkiye nin en iyi yazarlardan olan Burak Turan, Orkun Uçar, oldukça iddialı bir kitapla karşımızda, aksiyon sevenlere bu kitabı tavsiye ederim.
+ Yorum Gönder


zifir,  orkun uçar zifir