+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda DUYGUSAL ZEKÂ (Daniel Goleman) kitap özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  DUYGUSAL ZEKÂ (Daniel Goleman) kitap özeti
  DUYGUSAL ZEKÂ kitabının özeti

  IQ” ile ölçülen zekâ, insanların okul ve iş yaşamındaki başarısını belirleyen değişmez bir etken midir? Öyleyse, neden yüksek IQ’lu çocuklar, ortalama IQ’ya sahip arkadaşlarına göre hayatta daha başarısız olabiliyor?
  Dr. Daniel Goleman , psikoloji alanında çığır açan bu kitabında, “EQ (duygusal zekâ)”nun “IQ”dan daha önemli olduğunu kanıtlıyor. “Duygusal zekâ”yı, özbilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zekâ olarak tanımlıyor.
  Araştırma bulgularına göre, duygusal zekâ yoksunluğu, kişinin aile yaşamından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar bir çok alanda çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ancak, Dr. Goleman’a göre, duygusal zekâ doğuştan gelen bir özellik değil. İnsan beyninin yapısı dolayısıyla, çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşam boyunca davranış tarzını belirliyor.
  Başta eğitimciler ve ana-babalar olmak üzere, herkesin ufkunu açan bu kitabın çok önemli bir toplumsal mesajı da var: Demokrasinin topluma ne ölçüde mal olduğu, bireylerin duygusal zekâ düzeyiyle doğrudan bağlantılı 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Duygusal zeka kitabının yazarı Daniel Golemandir bu kitapta IQ ve EQ zekalarını karşılaştırmakta ve neden EQ nun IQ dan önemli olduğunu açıklamaktadır. ona göre EQ daha önemlidir. ve bu insanları hayatta başarıya götüren zekadır.
+ Yorum Gönder