+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda İki Şehrin Hikayesi - Dickens Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  İki Şehrin Hikayesi - Dickens
  İki Şehrin Hikayesi  1) ROMANIN KONUSU:

  1789 Fransız ihtilalinin yaşandığı dönemde bir markinin yeğeni olan Charles Darnay’ın Lucie Manette ile evlenip Londra’ya yerleşmesinden sonra bir takım nedenlerden dolayı Paris’e dönmek zorunda kalması, burada soylu bir aileye mensup olduğundan dolayı hapse atılması sonucunda bu durumu öğrenen eşi Lucie’nin ve Lucie’nin babasının Charles Darnay’ı kurtarmak için verdikleri mücadele romanın konusunu oluşturmaktadır.

  2) ROMANIN ANA DÜŞÜNCESİ:


  Sevgi, şefkat, yardımlaşma, merhamet ve acıma gibi duygular insanı insan yapan değerlerdendir. Roman intikam duygusunun insanı insan yapan özelliklerini kaybettirdiği gerçeğini ana düşünce olarak karşımıza çıkar.

  3) ROMANIN İLETİSİ


  Kan ve şiddetle hiçbir sorunun çözüme ulaştırılamayacağı gerçeğidir.

  4) ROMANDAKİ YARDIMCI DÜŞÜNCELER:

  Avukat olan Sidney Carton’un karşılıksız olarak sevdiği kadının (Lucie Monette) mutluluğu için Lucie’nin kocası olan C. Dornay’ın yerine geçerek idam edilmesinden hareketle aşk için ölümün bile göze alınabileceği düşüncesi.
  Charles Darnay’ın amcası gibi asilzadelikten hoşlanmaması sonucunda amcası ve diğer asiller tarafından hor görülmesine karşın asilzade olduğu için ihtilal döneminde hapse atılmasından hareketle “doğru” kavramının kişilere göre değiştiği gerçeğidir.
  5) ROMANDA YER:

  Romanın adından da anlaşılabileceği gibi olaylar Londra ve Paris kentlerinde geçmektedir.

  6) ROMANDA ZAMAN


  Romanda olaylar 1789 Fransız ihtilalinden 5-6 yıl öncesinden başlar ve 1789 Fransız ihtilali döneminde yoğunlaşır.

  7) ROMAN HAKKINDA DÜŞÜNCELER

  İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ, oldukça akıcı ve yalın bir anlatıma sahiptir. Bu nedenle birkaç saat içinde okunabilecek bir niteliktedir.
  Romanda, Fransız ihtilali dönemindeki halkın sosyal ve ekonomik durumu toplumun psikolojisini oldukça iyi yansıtılmış ve ihtilali hazırlayan nedenler ortaya konulmuştur. Ancak ihtilal gerçekleştirilirken pek çok masum insanın katledilmesi bizlere insanoğlunun kin ve intikam alma duygularının sonucunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bugün aynı duygular maalesef daha başka toplumlarda (İsrail – Filistin, Sırp – Bosna vb) tüm canlılığını korumaktadır. İnsanoğlunun en değerli varlığı olan sevginin hatırlanması adına okunması gereken bir roman.
 2. gökkusagı
  Üye

  ßu kitabı da okudum çoq qüzel bir kitap hele sonlarına doğru elinizden bırakamayaksınız
 3. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  Charles Dickens


  1812 yılında memur bir ailenin oğlu olarak Portsmouth'ta dünyaya geldi. Küçük yaşta büyük maddi zorluklarla karşılaşan Dickens, 11 yaşına geldiğinde bir boya fabrikasında günde 10 saat çalışmak zorunda kaldı. Çocukluk ve gençlik yıllarının büyük bir bölümünü çeşitli işlerde çalışarak geçirdi. 15 yaşına geldiğinde bir avukatın yanında çalışmaya başladı ve burada stenografi öğrendi. 1835 yılına gelindiğinde Morning Chronicle gazetesinde stenograf olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl "Boz" takma adıyla Boz'un Karalamaları başlığı altında yazıları yayınlanmaya başladı.
  1830 yılında ilk aşkı Maria Beandel ile tanıştı ve onu "David Copperfield" daki Dora karakteri için uygun bir model olarak gördü. Ancak Maria'nın ailesi bu birlikteliği onaylamadı ve ayrılmak zorunda kaldılar.
  1837 yılına gelindiğinde "Bay Mal'ın Serüvenleri" adlı kitabı ile üne kavuşmaya başlayan Dickens, aynı yıl Catherine Hogart ile evlendi. 1940 yılında da "Antikacı Dükkanı" adlı romanını yayınladı. 1940 yılında Amerika'ya giden Dickens burada Daily News gazetesini ve Household dergisini çıkardı. 1843 ve ve 1846 yılları arasında yaptığı seyahatlerde dönemin ünlü yazarları ile tanışma fırsatı yakaladı.
  1858 yılında eşinden ayrıldı ve yeniden seyahatlere çıkmaya başladı. Çıktığı seyahatlerde sürekli yeni insanlarla tanışan ve çok sayıda konferans veren Dickens, bu tempoya dayanamadı ve Gadshill'deki evinde dinlenmeye çekildi. 1870 yılında hayatını kaybetti ve Paris'te, Mössie'de toprağa verildi.
  Romanları :
  The Pickwick Papers (1836–1837)
  Oliver Twist (1837–1839)
  The Life and Adventures of Nicholas Nickleby (1838–1839)
  The Old Curiosity Shop (1840–1841)
  Barnaby Rudge: A Tale of the Riots of 'Eighty (1841)
  A Christmas Carol (1843)
  Martin Chuzzlewit (1843–1844)
  The Chimes (1844)
  The Cricket on the Hearth (1845)
  The Battle of Life (1846)
  Dombey and Son (1846–1848)
  The Haunted Man (1848)
  David Copperfield (1849–1850)
  Bleak House (1852–1853)
  Hard Times (1854)
  Little Dorrit (1855–1857)
  A Tale of Two Cities (1859)
  Great Expectations (1860–1861)
  Our Mutual Friend (1864–1865)
  The Mystery of Edwin Drood (tamamlanmadı) (1870)
 4. Buğlem
  Devamlı Üye
  Bu kitapta hayattın zorlukları ile nasıl başedileceğini anlatıyor. Hayatta tüm olumsuzluklara, zorluklara rağmen onurlu bir biçimde mücadele etmeliyiz. Onurumuz bizim en büyük zenginliğimizdir

 5. Ziyaretçi
  Çok güzel kitap yarısındayım ama ben daha Darnay'ın tutuklanmasına gelmedim bence Carton Lucie yi hakediyor AMA SÜPER KİTAP

+ Yorum Gönder


iki şehrin hikayesi kısa özeti,  iki şehrin hikayesi konusu,  iki şehrin hikayesi ana fikri,  iki şehrin hikayesi özet,  iki şehrin hikayesi kısa özet,  iki şehrin hikayesi özeti kısaca