+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Gökkuşağı Kitap Özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Gökkuşağı Kitap Özeti
  Ömer Seyfettin Gökkuşağı Kitabının Özeti

  Ayşe küçük bir kız çocuğudur.Ayrıca gayet güzel olmasına rağmen bu onun hiç umurunda değildir.Çevrenin baskısı ve büyümenin verdiği sorumlulukları nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldığı şeylerden hiçbir zaman vazgeçmemek için erkek olmak istemektedir.Hep erkek gibi davranır,erkek akranlarıyla güreşe tutuşur ve yenerdi,bir erkek kadar güçlüydü.
  Bir gün camdan dışarıyı seyrederken güzel bir gökkuşağı görür.Aklına bir söz gelir:”GÖKKUŞAĞININ ALTINDAN GEÇEN KIZ,ERKEK;ERKEK DE KIZ OLUR” biraz düşündükten sonra hayalleri aklına gelir ve hemen gökkuşağına doğru koşmaya baslar gökkuşağına ulaşınca da hemen yorgunluktan olsa gerek gökkuşağından geçer geçmez yere uzanır sonra hayallere dalar; erkek olmuştur,çok güçlüdür,bir şenlik duyar,güzel bir kız olan Gülsümün Hasanla evlendiğini düğünleri olduğunu öğrenir.Bir nara atarak hemen düğüne gider güreşen pehlivanlara meydan okur,hepsini yener.Hasan’ı çağırır gülsümden boşanmasını ister itiraz edince kaba kuvvet kullanır boşatır. Nikahı kimin kıydığını sorar.Kızlığında ‘artık olgulaştığını cara girmesini’ söyleyen Kurt Hocanın olduğunu öğrenir.Hocaya dönerek gülsümle nikahını kıymasını söyler.Hoca da caiz olmadığını söyler Ayşe’nin hâlâ kız olduğuna inanmaktadır.Ayşe kaba kuvvetle ikna etmeye çalışır başaramaz Hocayı tuttuğu gibi havaya fırlatır.Hoca havada uçmaya baslar.Bir yanda halkı ayaklandırır.Fakat Ayşe onları da yener Hocanın minareye konduğunu görür hocayı orda yakalar.Tam canını alacakken yere baş üstü düşer.Tam bu sırada Ayşe’nin Babası öfkeyle Ayşe yi uyandırmaya çalışmaktadır.Ayşe uyanınca babasının hışmına uğrar.Onu kurtarmaya çalışan köylülere de babası sert çıkışır.annesi de Babasını desteklemektedir.batıl inancının karşılığını bulamayan Ayşe,çok şaşkın ve mahcuptur. Eve dönerlerken Kurt Hocayı görürler.Ayşe’yi nerede bulduklarını kısaca anlatırlar.Sonra eve doğru yollarına devam ederler. 2. Fatma
  Administrator

  Ömer Seyfettin, İstanbul'da Aksaray'daki Mekteb-i Osmaniye'ye devam etti. Başta öykü olmak üzere, şiir, makale, roman ve günlük türlerinde çok çeşitli yapıtlar verdi. Y Ömer Seyfettin'in basılan öykü kitapları şunlar: Kahramanlar, Bomba, Harem, Yüksek Ökçeler, Yüzakı, Yalnız Efe, Falaka, Aşk Dalgası, Beyaz Lale, Gizli Mabet.
+ Yorum Gönder