+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Ankara Cinayeti Kitap Özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ankara Cinayeti Kitap Özeti
  Ankara Cinayeti Kitap Özeti


  İhsan Tombuş / Türk Edebiyatı / Roman / Bilgi Yayınevi

  57 yıl önce meydana gelmiş, cumhuriyet tarihinin en karışık, en gizemli, en ilginç cinayet davası.  Öyle ki o tarihlerde İstanbul’a gelen, ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie, “Ankara Cinayeti” ile ilgilenmiş, araştırma yaparak bilgi toplamış, bu bilgileri değerlendireceğini söyleyerek “işte gerçek ve canlı tam bir polis romanı” demişti.  Cinayetin iki sanığından biri, zamanın Genelkurmay Başkanı Kazım Orbay’ın oğlu Haşmet Orbay’dı. Bir doktoru öldürmek suçundan idamı isteniyordu. Tam o sırada akılları karıştıran bir intiharla yaşamı son bulan Ankara’nın ünlü eski valisi Nevzat Tandoğan’ın da adının karıştığı cinayetin sanıklarıyla kolej sıralarında sıkı dost olan yazar İhsan Tombuş, nedeni bir türlü çözülemeyen bu cinayetin belgesel romanını yazdı.

  Kitap, sayısız soru barındıran, duruşmalar ilerledikçe daha da karmaşıklaşan gerçek bir cinayet davasını gözler önüne sermenin yanı sıra, Demokrat Partinin kuruluşu ile tek partili rejimden çok partili rejime geçiş döneminin, hukuk ve basın üzerindeki etkilerini de sergiliyor. Her türlü idari baskı ve entrika karşısında basın özgürlüğünün ve yargı bağımsızlığının önemini gösteren bir sembol haline gelen dava, yalnız roman sevenlerin değil, hukukçuların ve gazetecilerin de ilgisini çekecek nitelikte.

  57 yıl önce meydana gelmiş bir cinayetin romanını ilgiyle okuyacaksınız. 2. Fatma
  Administrator

  Bu kitabı bir solukta okuyacaksınız, eğer okumadıysanız okumanızı öneriyorum, üstelik 1940'lı yıllar Türkiye'sinin havasını koklayacaksınız. Ayrıca Agatha Christie, Ankara Cinayeti ile ilgilenmiş, araştırma yaparak bilgi toplamış, bu bilgileri değerlendireceğini söyleyerek "İşte gerçek ve canlı tam bir polis romanı" demişti.
+ Yorum Gönder