+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Kavgam özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Kavgam özeti
  Kavgam özeti

  Yazar: Adolf hitler


  20 Nisan 1889 yılında Branau kasabasında doğdu. İlk tahsilini doğduğu kasabada gördü. Orta tahsilini Viyana civarındaki Lintz şehrinin realschulesinde yaptı. On üç yaşında babasını, on altı yaşında annesini kaybetti. Orta öğrenimini bitirince Viyana sanayi mektebine yazıldı. Kendi kendini eğitti. Viyanada bir mimarın, sonra da nakkaşın yanında çalıştı. 1912de Viyanadan Münihe geldi. 1914de I. Dünya Savaşı çıkınca Hitler Bavyerada Alman ordusuna gönüllü olarak girdi. Sonra politikaya atıldı; Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisine girdi.

  1924de hükümeti devirmek için teşebbüslerde bulundu fakat başarılı olamadı. Bunun üzerine 10 ay hapse mahkum edildi ve bu zaman içinde Kavgam adlı hatıralarını yazdı. 1925 Şubatında hapisten çıktı ve kısa adı Nazi Partisi olan, patisini yönetimini ele geçirdi. Parlamentoya 1928de 12, 1930da 107 milletvekili seçtirdi.
  1933te devlet başkanı Hindenburg Hitleri başbakanlığa getirdi. Hindenburgun 1934te ölümü üzerine Hitler devlet başkanlığı ile başbakanlığı birleştirerek Almanyanın diktatörü oldu. 1938de Avusturya, 1939da Çekoslovakya Almanyaya katıldı. Hitler İtalya ile Almanya arasında bir anlaşma yapımasını sağladıktan sonra 1939 Eylülünde Polonyaya saldırdı ve 2.Dünya Savaşı başladı. Hitlerin yönetimindeki Almanya, 1940ta Danimarka, Norveç, Hollanda, Belçika ve Fransayı işgal etti. 1941de daha önce yaptığı anlaşmayı bozarak SSCB ye girdi.

  Aynı yıl ABD, Fransa ve İngilterenin yanında savaşa girdi. 1943te Almanya SSCBde ve Kuzey Afrikada gerilemeye başlayınca Hitler savunma kararı aldı. 1944te generallerinden bazıları onu öldürmek istedilerse de başarısızlığa uğradılar. 1945 Nisanı sonunda, Almanyanın yenilgisi kesinleşip ruslar Berlinde ilerlerken son anlarda evlendiği Eva Braun ile beraber intihar etti.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Babasının memur olmasını istediği ancak kendisinin ressam olmak için uğraştığı Hitler çok yoksul bir ailede büyümüştür. Babasının vefatından sonra şehre gelerek burada çalışan Hitler çok akıllı ve dediğini yapan biriydi. Kavgam kitabında onun doğduğu günden bir ülkenin Lideri olduğu güne kadar ki yaşamını okuyacaksınız ve okurken inanmakta zorluk çekeceğiniz bir yaşamı var.
+ Yorum Gönder


kavgam özet,  kavgam kitabı özeti,  hitler kavgam özet,  kavgam kitabının özeti,  adolf hitler kavgam özet,  adolf hitler kavgam özeti