+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Kayıp Aranıyor Romanının Özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Kayıp Aranıyor Romanının Özeti
  Kayıp Aranıyor Romanının Kısa Özeti


  kayip araniyor.jpg

  Romanın Kişileri: Nevin, Cemal, Vildan Bey, Fazıla Hanım, Özdemir, İrfan
  Kayıp Aranıyor, hikayeciliğiyle Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Sait Faik Abasıyanık’ın iki romanından biridir.


  Romanın başkahramanı Nevin, emekli konsolos Vildan Bey’le Paşa kızı Fazıla Hanım’ın kızdır. Avrupa’da değişik ülkelerde bulunmuş ve iyi bir eğitim görmüştür. Birkaç dil bilen Nevin, eğitimine ve ait olduğu sınıfa rağmen her türlü insanla görüşebilen; kahvehane, meyhane gibi yerlere teklifsizce girebilen rahat yaratılışlı biridir. Nevin, kendisinin bu rahat yaratılışını, insan canlısı yapısını yanlış anlayıp kendisine iftira etmek isteyen Kamarot İrfan gibi tiplerle de uğraşmak zorunda kalır. Bu arada Nevin bir süredir evli olduğu Özdemir’le anlaşmazlık yaşamaktadır. Kaba, kırıcı bir insan olan Gazeteci Özdemir, eşine gereken ilgi ve sevgiyi göstermemektedir. Nevin bundan dolayı Özdemir’den ayrı yaşamaya başlar. İstanbul’a döner, anne ve babasının Beykoz’daki evlerinde yaşamaya başlar. Bu arada Balıkçı Cemal’le aralarında bir gönül ilişkisi başlar. Nevin, rahat yaratılışına rağmen Cemal’le evlenmelerinin mümkün olmadığını görür ve ondan ayrılmaya karar verir. Fakat kağıt üzerinde hâlâ Özdemir’le evlidir. Bu evliliğe son vermek üzere Ankara’ya gider. Ankara’dan babasına yazdığı mektupta Ankara’dan trenle bilinmeyen bir şehre gitmek üzere olduğunu yazar. Babası bu mektubu alınca çok üzülür. Ondan hiçbir haber alamaz. Mektubun gönderildiği tarihten itibaren her yıl aynı ay ve günde bir hafta süreyle gazetelere “Kayıp Aranıyor” ilanı verir.


  Nevin, Özdemir’de göremediği sevgiyi balıkçı Cemal’de bulmuştur ancak bir konsolos kızı olarak Cemal’le evlenmesinde toplumsal baskılar vardır. Bundan dolayı huzuru aramak için bilinmeyen bir yolculuğa çıkmıştır.

  KAYIP ARANIYOR ÖZETİ (SAİT FAİK ABASIYANIK) 2. Fatma
  Administrator

  Aydın, kültürlü, zevk ve anlayışın düzeyine varmış genç bir kızın ilgi çeken hayatı. Kitap oldukça sürükleyici.
+ Yorum Gönder