+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Tanıtımları Forumunda Yeryüzünün Lanetlileri-Frantz Fanon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Yeryüzünün Lanetlileri-Frantz Fanon
  Yeryüzünün Lanetlileri


  Yeryüzünün Lanetlileri.jpg

  Frantz Fanon
  VERSUS KİTAP

  Frantz Fanon’un sömürgeciliğin sömürge halkları üzerindeki psikolojik sonuçlarını analiz etmeye çalıştığı en ünlü eseri olan Yeryüzünün Lanetlileri sömürgecilik-karşıtı mücadelenin ve Üçüncü Dünya’nın özgürlüğünün manifestosu olarak bilinmektedir. Afrika’daki ulusal kurtuluş hareketlerinin ve Amerika birleşik Devletleri’ndeki Kara Panterler örgütünün esin kaynağı olmuştur.
  Soylu ruhlarımız ırkçıdır!
  Bu gerillalar benimsenmek için şövalyece davranmalıdırlar; insan olduklarını kanıtlamanın en iyi yolu budur. Bazen sol onları ayıplar: Fazla ileri gidiyorsunuz, sizi daha fazla destekleyemeyiz. Yerliler onların desteğine hiç mi hiç aldırmazlar; bu desteği alıp bir taraflarına sokabilirler, değeri bu kadardır. Savaş başlar başlamaz bu sert gerçeği gördüler: Biz de herkes gibiyiz, hepimiz onlardan yararlandık, bir şey kanıtlamaları gerekmez, kimseye ayrıcalıklı muamele etmeyecekler. Görev tek, amaç tek: her tür araçla sömürgeciliği sürüp atmak. En uyanıklarımız gerektiğinde bunu kabul etmeye hazırdırlar, ama bu güç denemesinde aşağı-insanların bir insanlık belgesi elde etmek için kullandıkları tamamen insanlıkdışı yöntemi görmeden gelemezler: Hemen verin şu belgeyi de barışçıl yollarla bunu hak etmeye çalışsınlar. Soylu ruhlarımız ırkçıdır.
  Fanon’u okuyun. Fanon, bu bastırılamaz şiddetin ne de bir bardak suda fırtına, ne barbar içgüdülerinin yeniden ortaya çıkışı ne de bir hınç olduğunu kusursuzca gösteriyor: kendine gelen insandır bu.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Yeryüzünün Lanetlileri

  Yeryüzünün Lanetlileri.jpg


  Yeryüzünün Lanetlileri, 1961´de piyasaya çıkışından itibaren, bir kült kitap oldu.Temelini Cezayir savaşına karşıtlığın, zaten can çekişmekte olan sömürgecilik sistemine karşı çıkışın, Castrocu isyancıların Küba´daki zaferiyle onurlandırılmış olan silahlı mücadeleye övgünün oluşturduğu, devrimci bir Üçüncü Dünya´yı öneren ve Sartre´ın önsözüyle taçlanmış olan bu kitap dünyanın her tarafında ilgi çekmiştir.Birçok yabancı dile çevrilmiş olan bu kitap, gerek sömürgedeki yabancılaşma gibi somut, gerekse şiddetin kurtarıcı karakteri ve devrimci Üçüncü Dünya için yeni bir insan yaratmanın perspektifi gibi mitsel temalarla geniş gençlik kesimlerinin hayranlığını kazanmış ve onları harekete geçirmiştir. Bu kitabı bugün tekrar okumak, sorunları 21. yüzyılın sorunları olan bir Üçüncü Dünya´nın umutlarını ve çıkmazlarını daha iyi kavramak olacaktır.Piyasaya çıkışından itibaren Üçüncü Dünyacılığın büyük yapıtı olarak kabul edilmiş olan Yeryüzünün Lanetlileri, bu tarihte, dünya çapında bir başarı kazanmıştı. Aşağıda sunulmuş olan makaleler bu kitaba fransız basınında ne denli büyük bir ilgi gösterilmiş olduğunu kanıtlamaktadırlar: Kimdir Fanon? Cezayir devrimine acayip bir güzergah izleyerek katılmış olan, Martinik kökenli, bir psikiyatrist doktor: Blida Hastanesinde karşılaşmış olduğu hastalık vakaları üzerinde düşünmüş ve bir Martinikli olarak, sömürge travmatizminin, çokluk ve çeşitlilik görüntüsünün altında, aslında, bir (ve aynı) olduğunun bilincine varmıştır. ‘Yeryüzünün Lanetlileri, kuşkusuz, azgelişmiş dünyanın, Üçüncü Dünya´nın, tüm insanlarıdır, yaşlı Avrupanın sınıflar mücadelesini uluslararası boyuta taşımış olanların tümüdür. Bu kitap kimi kez öfkelendiren, acımasız, ancak hep sürükleyici, olağanüstü değerli bir yapıttır.Jean Daniel (LExpress) Siyasal analizleri olağanüstü güçlü olan dikkate değer bir kitap.A.-P. Lentin, Liberation Skandal oluşturabilecekse de, Fanon´un kitabında bir kutsal adalet soluğunun varlığını hissetmekten kendimi alıkoyamadığımı belirtmek isterim.Herve Bourges, Chretien Temoignage Frantz Fanon sizin gözlerinizi yummanızı ve yataklarınızda vicdan huzuru içinde rahat rahat uyumanızı engelleyecektir.Aime Cesare, Afrique Action Jean Paul Sartre´ın önsözü insanın yüzüne buz gibi su etkisi yapıyor. Sartre, bundan daha açık, daha sert, bir üslupla belki de hiç yazmamıştır. Olaylar tarafından aşılmış olarak, olaylara asılıyor, gözleri faltaşı gibi, yumrukları sıkılı, kendini sonuna dek olaylara kaptırıyor ve böyle yaparken de, kendini aşıyor. Yazar unutuluyor, geriye, kanıtlamanın sonuna dek bir çizgi halinde birbirini izleyen şu kısa tümcelerin akışı, şu gözleri çok kötü kamaştıran şerare kalıyor.J. Cabriers, Reforme

+ Yorum Gönder