+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Tanıtımları Forumunda Hukuk Devlete Sızabilir mi? Kitap Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Hukuk Devlete Sızabilir mi? Kitap Tanıtımı
  Hukuk Devlete Sızabilir mi ?

  Kitap tanıtımı

  12 Eylül döneminde Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Savcılığı görevinde bulunan Ümit Kardaş, Türkiye ve dünya ölçeğinde "hukuk devleti" olma, "devletin hukukla sınırlanması" sorununu tartışıyor.

  Dünyanın ve Türkiye'nin hukuk karşısındaki durumunu ele almaksa; hukuk ve ahlak, insan temelli bir küreselleşme, ulus-devletin ulus üstü ve ulus altı değişimler karşısındaki gidişatı, küresel organizasyonlar, uluslararası sistemin adalet ve insanlık değerlerini gözetir biçimde yeniden tasarlanması, mafya ve organize suçluluk, Osmanlı'dan bugüne miras kalan Kürt sorunu ve hukuk devletini gerçekleştirme yolları gibi konu başlıkları üzerine düşünmeyi gerektiriyor.

  "Hukuk Devlete Sızabilir mi?"nin yaptığı tam da bu. Askeri, adli ve idari kurumların doğasına nüfuz etmiş bir hukuk adamı, bu önemli temalar üzerine kapsamlı bir bakış sunuyor ve hepimizi yeniden düşünmeye davet ediyor.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Hukuk devlete sızabilir mi ? adlı kitapta yazarın asıl amacı dünyada ve türkiyede eksik olan hukuku işlemek ve devlet içinde bir hukuk adamının olması gerektiğini savunmaktadır. Hukuk devlete sızabilir mi ? adlı kitap ence okunması gereken kitaplardan biridir.
+ Yorum Gönder