+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Tanıtımları Forumunda Kerem ile Aslı kısa özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kerem ile Aslı kısa özeti
  Kerem ile Aslı

  (Yazgı olarak aşk)


  alasayvan.net  Her aşk yanmakla başlar; Kerem ile Aslı’nınki yanarak tükenmekle bitiyor. Atasözlerine bile konu olan, külleri birbirine karışan bu iki âşığın destanından beri artık “Kerem derdi, Aslı derdi, dil derdi” vardır. Kerem, Ermeni keşişin güzel kızının peşinde dağları aşar. Aslı, Kerem’in küllerini toplarken saçları tutuşunca yanar. Halk edebiyatının “Leylâ ile Mecnun”u da sayılabilecek bu hikâye, hem maddî hem mistik aşkın, yeri gelince de ‘din aşkı çatışması’nın göz alıcı bir örneğidir. Kerem’i, aşkı kader olarak gördüğü için severiz. Âşık öznenin derin iç çatışması bir yana, Kerem ile Aslı’dan öğrendiğimiz değişmez bir gerçek daha var: Trajik olan aslında tek taraflı aşk değil; ‘engellenmiş’ karşılıklı aşktır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Aslı ile Kerem, çocukluğumuzdan beri sürekli dinlediğimiz ve efsaneleşmiş bir hikayedir. Aşkın insanlara neler yaptırdığını ve gerçek aşkı için dağları bile delen Ferhatı hep anarız aşkla ilgili konularda.
+ Yorum Gönder


kerem ile aslı kısa özeti,  kerem ile aslı özet,  kerem ile aslı hikayesi kısa özeti,  kerem ile aslı özeti,  kerem ile aslı kısa özet,  kerem ile aslı hikayesinin kısa özeti