+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Tanıtımları Forumunda Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
  Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

  (Dram olarak aşk)


  alasayvan.net
  Edebiyatta genel nitelemelerin yanlışlığına iyi bir örnek: ‘Toplumcu’ Sabahattin Ali, ‘bireysel’ tutkuyu en iyi anlatan romanlardan birini yazmıştır. Kürk Mantolu Madonna’da Raif Efendi’nin bir Alman kadına duyduğu ‘tarifsiz kederler içindeki’ aşk vardır. Romanın son cümlesini okuyunca, yeryüzündeki mutsuz aşkların hayaletlerini üstünüzde hisseder, ağlamak istersiniz. Raif Efendi’nin Maria’ya seslenişi nasıl da ürperticidir: “Niçin rüzgarlı sonbahar akşamlarında, sessizce yan yana yürüyerek ruhlarımızın konuştuğunu dinleyemiyoruz? Niçin yanımda değilsin?” Böyledir büyük yapıtlar, hep kaybedişlerden geriye kalanlardır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kürk mantolu madonnanın yazarı sabahattin ali,dir. ben bu kitabı okumadan önce şarkıc olan madonnoya kastediyor zannetmiştir. ancak okuduktan sonra aslında kürk mantolu madonnanın bir tablo olduğunu ve gerçekleşen olaylara vesile olduğunu anladım.
 3. Fatma
  Administrator
  Sabahattin Ali, romanın ana fikrini, ”Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir! Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?” sözleriyle açıkladı.
+ Yorum Gönder